Ana Sayfa ANASAYFA AKA GÜNDÜZ KİMDİR?

AKA GÜNDÜZ KİMDİR?

Aka Gündüz 1886 yılında Selanik’te doğmuştur. Yazarın gerçek adı Enis Avni’dir. Edirne Askeri İdadisi ve Kuleli Askeri İdadisi’nde okumuştur. Harbiye’nin ikinci sınıfındayken sağlığı bozulmuştur ve okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Paris’e gitmiştir. Burada Güzel Sanatlar Okulunu ve Hukuk Fakültesini okumuştur. Ancak bunları da yarım bırakmıştır. 

Üç yıl sonra Türkiye’ye dönmüştür. 1910 yılında Selanik’e sürgün edilmiştir. Hareket Ordusu’na gönüllü olarak yazılmıştır. 31 Mart Vakası’nda orduyla birlikte İstanbul’a gelmiştir. İşgal kuvvetleri tarafından Malta’ya sürülmüştür. Ankara hükümeti aracılığıyla yurda dönmüştür. Sanatçı ayrıca milletvekilliği de yapmıştır.

Aka Gündüz şiir, tiyatro, hikaye, roman, mizah ve hiciv gibi türlerde eser veren sanatçılarımızdandır. Aka Gündüz edebi kişiliği şiir ile başlamıştır. Ancak o en çok romancı kimliğiyle tanınır. Yazdığı romanlarla dikkat çekmiştir. 

Aka Gündüz Birinci Dünya Savaşı’ndaki sürgün günlerinde Anadolu’yu yakından tanıma fırsatı bulmuştur. Onun için Anadolu sınırsız bir kaynak olmuştur. Anadolu coğrafyası, insanı ve tabiatıyla ilgili gözlemlerini aktarmıştır. 

Eserlerinde ayrıca yabancı ülke topraklarına da yer vererek geniş coğrafyaları mekan unsuru olarak kullanmıştır. Bu nedenle eserlerinde geniş bir gözlem vardır. Yapıtlarına baktığımızda gerçekçi bir anlayışla yazıldığını görürüz. Aka Gündüz kitapları, realizm açısından oldukça mükemmel örnekler barındırır.

Aka Gündüz eserlerini büyük bir içtenlik ve doğallıkla yazmıştır. Yapıtlarında bir dönemin alt tabaka insanlarını, ahlak ve ahlaksızlık ikilemine soktuğu kişileri anlatmıştır. Ayrıca yoksullar, zenginler, acı çekenler, düşmüş kadınlar eserlerinin kahramanları arasındadır. 

Aka Gündüz yapıtlarında Milli Mücadele, Kurtuluş Savaşı, Atatürk ve Cumhuriyeti konu olarak işlemiştir.

Aka Gündüz 7 Kasım 1958 tarihinde Ankara’da vefat etmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın