Ana Sayfa ANASAYFA ALİ EKREM BOLAYIR KİMDİR?

ALİ EKREM BOLAYIR KİMDİR?

2 Ağustos 1867 yılında İstanbul’da doğan Ali Ekrem Bolayır Namık Kemal’in oğludur. Babası Namık Kemal mutasarrıf olarak Rodos ve Sakız adalarındaki Ali Ekrem burada özel dersler almıştır. Sultan II Abdülhamid döneminde mabeyn katibi olarak görev yapmıştır. 18 yıl sonra ise Kudüs Mutasarrıfı olmuştur. 

Darülfünun ve Maltepe Askeri lisesi ve Galatasaray Lisesinde edebiyat öğretmenliği yapmıştır.

Ali Ekrem Bolayır servet-i Fünun devrinin şairlerindendir. Küçük yaşlardan itibaren şiir yazmaya başlamıştır. İlk şiirlerini Maarif ve Malümat gibi dergilerde yayınlattı. 1896 yılında ise Servet-i Fünun topluluğa dahil oldu. 

Dergide Yunan harbi için çıkardığı özel sayısında Vasiyet isimli şiiri ile popüler oldu. Tevfik Fikret bir yazısını değiştirince kızdı ve topluluktan ayrıldı. Halkın hayatını halka anlatma realist şiir yazma amacı içindeydi. Üslubu ile Mehmet Akif’e rehberlik etmiş şairlerdendir. 

Milli mücadele Çanakkale ve İstiklal Savaşı yıllarında milli kahramanlık üzerine şiirler yazmıştır. Şiir dışında tiyatro ve çocuk edebiyatı alanlarında da eserleri vardır. 27 Ağustos 1937 yılında 70 yaşındayken vefat etmiştir. 

Önceki İçerikBEŞİR SEVİM KİMDİR?
Sonraki İçerikERSİN ERGÜN KİMDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın