Ana Sayfa ANASAYFA AYŞE SARISAYIN KİMDİR?

AYŞE SARISAYIN KİMDİR?

Ayşe Sarısayın, 1957 yılında İstanbul’da doğdu. Babası şair Behçet Necatigil, annesi öğretmen Huriye Necatigil’dir. Orta öğrenimini İstanbul Alman Lisesinde tamamladıktan sonra 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 

1984 yılında babası Behçet Necatigil’in çeviri şiirlerini yayına hazırladı; kitap “Yalnızlık Bir Yağmura Benzer” adı ile yayımlandı. 

Ayşe Sarısayın, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesine bağlı İşletme İktisadı Enstitüsünden mezun oldu. 1999 yılında ablası Selma Esemen ile beraber “Serin Mavi” adlı aile mektuplarını yayına hazırladı. Babasına ilişkin anılarının yer aldığı “Çok Şey Yarım Hala” adlı kitabı, 2001 yılında yayımladı. 

Ayşe Sarısayın, “Denizler Dört Duvar” adlı öykü kitabı ile 2004 Yunus NADİ Öykü Ödülüne, “Yorgun Anılar Zamanı” 2005 Sait Faik Hikaye Armağanına, “Karakalem Resimler” adlı öykü kitabı ise Dünya Kitap dergisinin 2008 Yılın Telif Kitabı Ödülüne değer görüldü. 

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansınca desteklenen “İstanbulum” projesi kapsamındaki “Beşiktaş, Yollar ya da Anılar Boyunca” adlı kitabı 2009 yılında yayımlandı. 

Ayşe Sarısayın, tarafından kaleme alınan son kitap ” Denize Yazıldı” Can Yayınları tarafından k-okuyucuların beğenisine sunulmuştur. 
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın