Ana Sayfa ANASAYFA BEHZAT AY KİMDİR?

BEHZAT AY KİMDİR?

Romancı ve öykü yazarı. 2 Mayıs 1936 günü Mersin’de dünyaya geldi. 12 Temmuz 1999’da İstanbul’da yaşama veda etti. Bazı yapıtlarını Mehmet Gezer imzası ile kaleme aldı. Fatma Hanım ile yapı ustası ve çiftçi Hakkı Ay’ın oğlu, yazar Taner Ay’ın ise babasıdır.

Behzat Ay, Düziçi Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra başladığı Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nden 1970’de mezun oldu. 1954 yılından başlayarak uzun yıllar çeşitli illerde öğretmen olarak çalıştı. 1980’de kendi isteği ile emekliye ayrıldı. Türkiye Öğretmenler Sendikası’nın kuruluşuna katıldı ve ilk yönetim kurulunda üye olarak yer aldı.

Ay, 1959 yılında Varlık ve Demet dergilerinde yayımlanan “Köyden Geliyorum” başlıklı günlük ve notlarla adından söz ettirdi. Yazarın daha sonra günlük, not ve öyküleri Sosyal Adalet, Yön, Türk Solu, Cumhuriyet, Vatan, Politika, Demokrat, İmece, Yelken, Türk Dili gibi pek çok dergi ve gazetede yer aldı. Ay, yapıtlarını köy yaşamının gündelik sorunlarını ve kentli yaşama uyum sağlamaya çalışan ancak bunda başarılı olamayan köyden kente göç eden insanları konu edindi.

Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi olan Behzat Ay, Atatürkçülüğün Yorumu başlıklı yazısı ile 1973’te Barış gazetesinin ödülünü aldı, Sınır adlı hikâyesiyle 1982’de  ise Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülünde mansiyon ödülün sahibi oldu.

Önceki İçerikAHMET ANTMEN KİMDİR?
Sonraki İçerikJAKLİN ÇELİK KİMDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın