Ana Sayfa ANASAYFA BEKİR SITKI KUNT KİMDİR?

BEKİR SITKI KUNT KİMDİR?

Öykü yazarı ve siyasetçi. 1905’te Antakya’da dünyaya geldi. 8 Mart 1959’da İstanbul’da kansere yenik düşerek yaşama veda etti. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Bazı yapıtlarını Gökkaya imzası ile kaleme aldı. Dudu Hanım ile tüccar ve çiftçi Abdulgafur Bey’in oğlu, yazar Ahmet Miskioğlu ise kuzenidir.

Ortaöğrenimini 1923’te Antakya Lisesi’nde tamamlayan Bekir Sıtkı Kunt, bir süre İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne devam etti. Kunt, öğrencilik döneminde Vakit gazetesinde çalıştığı için yararlı olur düşüncesiyle Hukuk Fakültesi’nde öğrenim görmeye başladı. 1928’de Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra bir süre daha gazetecilik yapan Kunt, 1930’da adliyeye geçti, Düzce ve Aydın’da yargıçlık yaptı. 1934’te Temyiz Mahkemesi Başsavcı yardımcısı olarak Ankara’ya alındı. Hatay sorunu üzerine memleketine gitti. Hatay meclisine Antakya milletvekili olarak girdi. Bu dönemde Antakya’da yayımlanan Yeni Gün gazetesinin başyazarlığını yaptı. 1939’da Hayat anavatana katılınca Hatay vekili olarak TBMM’de bulundu. 1946’daki seçimleri kazanamayınca yeniden yargıçlık yapmaya başladı. Son görev yeri olarak İstanbul’da Asliye Ceza yargıçlığı yaptı.

Sanat hayatına düzyazı denemeleriyle giren Bekir Sıktı Kunt’un ilk yazısı Yeni Adana gazetesinde çıkan bir “muhabir mektubu”dur (1922). 1925-28 arasında Vakit ve Son Saat gazetelerinde düzyazı şiirler yayımladı. 

Önceki İçerikSELÇUK BARAN KİMDİR?
Sonraki İçerikAYHAN BOZFIRAT KİMDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın