Ana Sayfa ANASAYFA BEŞİR AYVAZOĞLU KİMDİR?

BEŞİR AYVAZOĞLU KİMDİR?

Beşir Ayvazoğlu 11 Şubat 1953 yılında Sivas’ın Zara ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Sivas’ta tamamlamıştır. Bursa Eğitim Enstitüsü Edebiyat bölümünden mezun olmuştur. 

Liselerde edebiyat öğretmeni olarak görev yapmıştır. Bir süre TRT’de uzman olarak görev yapmış ve sonrasında gazetecilik mesleğine geri dönmüştür. Tercüman gazetesinin Kültür ve Sanat sayfasını yönetmiş ve şehir Tiyatroları Repertuvar kurulu üyeliğine seçilmiştir. Lise yıllarında mahalli gazetelerde amatör olarak yürüttüğü gazetecilik mesleğine Hergün, Tercüman, Türkiye, Zaman ve Yeni Ufuk gazeteleriyle, Aksiyon dergisindeki köşe yazarlığı ve yöneticilik ile devam etmiştir. 

Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul Şehir Tiyatroları Repertuar Kurulu, TDV İslam Ansiklopedisi Türk Dili ve Edebiyatı Merkez ilim ve Redaksiyon Kurulu üyeliklerinde bulunmuştur. Dönemin ünlü gazetelerinde köşe yazarı ve yönetici olarak çalışmıştır.  CNN Türk’te Hilmi Yavuz ile birlikte Gökkubemiz isimli kültür programını hazırlamıştır. Türk edebiyatı Dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır. Bu arada yayınlandığı bir çok eseri ile farklı dallarda ödüle layık görülmüştür. Şiir, deneme, araştırma, inceleme ve biyografi alanında yayımlanmış çok sayıda kitabı bulunmaktadır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın