Ana Sayfa ANASAYFA BİLGE ÖNGÖRE KİMDİR?

BİLGE ÖNGÖRE KİMDİR?

Şair ve yazar. 27 Haziran 1953, Üsküdar / İstanbul doğumlu. Bolu Sakarya İlkokulu, Bolu Lisesi (1970), Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Yüksek Okulu Turizm İşletmeciliği Bölümü (1975) mezunudur. Yirmi iki yıl Düzce, Bartın, Karabük ve Ankara ticaret liselerinde meslek dersleri öğretmeni olarak çalıştı. 1997’de emekliye ayrıldı.

Öğretmen Dünyası dergisi yazı kurulunda (1999-2000) görev aldı ve “Bolu Gündem” Ankara temsilciliğini yaptı. 2001-02 yıllarında üyesi olduğu Edebiyatçılar Derneği’nin genel saymanlığını üstlendi. Bolu Gündem Gazetesi Ankara temsilciliği de yapmıştır.

Bilge Öngöre’nin ilk yazısı 1973 yılında Hey dergisinde çıkmıştı. Şiirleri, öykü ve öteki edebî çalışmaları; Öğretmen Dünyası, Damar, Fayton Öykü, Çalı, Edebiyat Gündemi, Abece, Üçüncü Öyküler, Kıyı, Kavram Karmaşa gibi dergilerde yayımlandı.

Lamba adlı öykü dosyasıyla 2001’de SES Yarışmasında özendirme, 2002’de Beşparmak Dergisi Yarışması’nda öykü birincilik, 2003’te Aykırısanat Dergisi Öykü Yarışması’nda ikincilik ödüllerini aldı.

Kimi şiirleri ile kimi öyküleri İtalyancaya çevrildi. Kitaplarında düşündürürken eğlendiren ve ilgi çeken akıcı bir dili olan Öngöre, düş gücünü canlandıran anlatımlara da yer veriyor.

 Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği ve PEN Yazarlar Derneği üyesidir. Çalışmalarını Ankara’da sürdürüyor. Evli ve iki çocuk annesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın