Ana Sayfa ANASAYFA DEMİR ÖZLÜ KİMDİR?

DEMİR ÖZLÜ KİMDİR?

Öykü ve roman yazarı Demir Özlü, 9 Eylül 1935 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ödemiş İstiklal İlkokulu, Ödemiş Ortaokulu, İstanbul Kabataş Erkek Lisesinde 1953 yılında mezun olmuştur. Yazarın ilk şiiri Kabataş Lisesi öğrencilerinin çıkardığı Dönüm Dergisi ve daha sonra Türk Dili dergisinde yayımlanmıştır.

1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Demir Özlü, 1961-1962 yılları arasında Paris’te Sorbonne Üniversitesinde Felsefe okuduktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Üniversitesi Hukuk Felsefe okuduktan sonra Türkiye’ye dönerek İstanbul Üniversitesi Hukuk Felsefesi ve Metodoloji Kürsüsünde dört yıl asistanlık yapmıştır.

Siyasal eylemleri nedeni ile işine son verilen Demir Özlü, avukatlık yapmaya başlamıştır. 1969 yılında “Sakıncalı” olarak askere gitmiş ve yedek subaylık hakkı elinden alınarak Muş’ta çavuş olarak askerlik görevini tamamlamıştır.

Öykü, deneme, eleştiri ve çevirileri çeşitli dergilerde yayımlanan Demir Özlü, 1980 yılından sonra roman, anlatı, anı ve gezi kitaplarına ağırlık vermiştir.

Önceki İçerikSIRRI ÇINAR KİMDİR?
Sonraki İçerikASUMAN SUSAM KİMDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın