Ana Sayfa ANASAYFA İLHAN BERK KİMDİR?

İLHAN BERK KİMDİR?

İkinci Yeni Akımı şairlerinden olan İlhan Berk 1918 yılında Manisa’da doğmuştur. Balıkesir’de Necati Bey İlk Öğretim Okulunu bitirmiştir. Daha sonra Ankara’da Gazi Eğitim Enstitüsünün Fransızca Bölümünden mezun olmuştur. Çeşitli şehirlerde Fransızca öğretmenliği yapmıştır. Emekliliğinden sonra şiir yazmaya yönelen İlhan Berk 28 Ağustos 2008 yılında Bodrum’da vefat etmiştir. 

İlhan Berk’in Edebi Yönü  

İlhan Berk İkinci Yeni Akımı şairlerindendir. Buna rağmen şiirlerinde folklorik özellikler görülür. İlk şiirlerinde hece vezni ve kafiyeyi kullanmıştır. Daha sonra ise serbest şiire yönelmiş ve zamanla nesre yaklaşmıştır.  

Anlamsız, kapalı bir şiir anlayışıyla şiirlerini oluşturmuştur. Çağrışımları bol miktarda kullanmıştır. Şiirde konuyu önemsememiştir. Ona göre konu sadece düzyazıda olabilecek bir kavramdır. 

İlhan Berk şiirlerinde genel olarak madde ve bedensel zevk ögelerini kullanmıştır. Düzyazıya yaklaşan şiirlerinin yanında klasik kalıplar olan beyit ve türkü biçimlerini de denemiştir. Ona göre gazel modern bir türdür. 

İlhan Berk çeşitli ödüller almıştır. Şiirlerinde mitoloji ve zengin çağrışım ögelerini kullanmıştır. Gördüğü her şeyi kendine göre yorumlamıştır. Sanat dilinde ve anlayışında sürekli değişim vardır. Soyut şiiri o kadar çok uç noktalara taşımıştır ki onun için şiir anlam için yazılmayan bir sanattır. 

Ayrıca İlhan Berk yoğun telmihlerle şiirlerini zenginleştirmiştir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın