Ana Sayfa ANASAYFA MİNA URGAN KİMDİR?

MİNA URGAN KİMDİR?

Mina Urgan, 1 Mayıs 1915 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Şimdiki adı Robert Koleji olan Arnavutköy Amerikan Kız Kolejindeki öğreniminden sonra İstanbul üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi bölümünü bitirmiştir.

Doktorasını da aynı fakültede İngiliz Filolojisi bölümünde yapmıştır. 1949 yılında doçent ünvanını almıştır. 1960 yılında ise profesör olarak öğretim üyeliği görevine devam eden Mina Urgan, 1977 yılından İstanbul Üniversitesinden emekli olmuştur.

Türk edebiyatını birçok önemli başvuru kitabı ile tanıştıran yazar, özellikle “Edebiyatta Ütopya Kavramı ve Thomas More” adlı çalışması ile hayatı özgürlük ve barış teması çerçevesinde yorumlamış ve bu çalışma büyük ses getirmiştir.

Mina Urgan’ın 1995 yılında Virginia Woolf, 1997 yılında D. H. Lawrence İncelemesi isimli kitapları yayınlanmıştır. Fakat yazarın eserlerinin ve Türkiye için öneminin geniş bir okuyucu kitlesi tarafından keşfedilmesi ancak 1998 yılında anılarını yazdığı zaman gerçekleşmiştir.

Aynı zamanda Özgürlük ve Dayanışma Partisinin kurucu üyeliğini de yapmış olan Mina Urgan, 15 Haziran 2000  yılında vefat etmiştir. Çalıştığı İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü onun anısına her yıl bir öykü yarışması düzenlemektedir.

Önceki İçerikAYŞE ARMAN KİMDİR?
Sonraki İçerikGÖKÇEN ORHAN KİMDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın