Ana Sayfa ANASAYFA MURAT BELGE KİMDİR?

MURAT BELGE KİMDİR?

Murat Belge 1943 yılında Ankara’da doğmuştur. Babası Milletvekili Burhan Belge’dir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Bölümünde asistanlık yaptı ve doktorasını tamamladı. 
 

Yazar Faulkner ve Joyce’nin eserlerini çevirdi. 12 Mart döneminde 2 yıl cezaevinde kaldı ve sonrasında tekrar üniversiteye döndü. Birikim ve Halkın Dostları dergilerini kurdu. Sosyalist ve siyaset alanında bu dergilerde makaleler yayınlandı.  

Murat Belge ünlü Fransız Düşünür olan Althusser’in görüşlerini kabul etmekte ve savunmaktadır. 1981 yılında YÖK yasasından sonra üniversiteden ayrıldı. Cumhuriyet ve Demokrat gazetelerinde yazılar yazdı. 

İletişim Yayınlarının genel yayın yönetmenliğini yaptı ve İletişim Yayınlarının ülkemizde başarılı bir yayınevi olmasında önemli bir rol oynadı.  

İstanbul’un farklı yerlerine kültür turları düzenledi. Popüler tarih kitaplarının yanı sıra gezi ve yemek kültürüne dair kitaplar da yazdı. 

Helsinki Yurttaşlar Derneği’nin Türkiye şubesinin yöneticiliğini yaptı. Bilgi Üniversitesi Fen edebiyat Fakültesi Edebiyat Bölümü başkanlığını yapmaktadır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın