Ana Sayfa ANASAYFA MUSTAFA BALEL KİMDİR?

MUSTAFA BALEL KİMDİR?

Mustafa Balel, 1 Eylül 1945 yılında Sivas’da doğmuştur. Türk hikaye ve roman yazarı olan Mustafa Balel, 1964 yılında Sivas lisesini bitirmiştir.

Daha sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca bölümünü 1968 yılında bitirdi. Ardahan Lisesindeki Fransızca Öğretmenliğinin ardından burs kazanarak Fransa’nın Poitiers Üniversitesinde Karşılaştırmalı Dünya Edebiyatı üzerine yüksek lisans yaptı.

1978-1980 yılları arası İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsünde 20. yüzyıl Fransız edebiyatı ve çeviri, 1980-1997 yılları arasında İstanbul Bahçelievler Lisesinde Fransızca ve edebiyat, 1997-2000 yılları arasında da Adnan Menderes Anadolu Lisesinde edebiyat dersleri verdi.

Edebiyat yaşamına 1972 yılında Ortam Gazetesinde yazdığı kitap tanıtma yazıları ve edebiyat eleştirileriyle başladı. Gazete ve dergilerde yayımladığı öyküler, eleştiriler ve çevirileriyle tanındı.

Nisan 1975 – Mayıs 1976 yılları arasında kendi çıkardığı Öykü Dergisini yönetti. Fransızca, Romence, Farsça, Bulgarca gibi çeşitli dillere çevrilen eserlerinde, erkek egemen olarak bilinmesine karşın toplumda el altından uzlaşmalı bir şekilde sürdürülmekte olan anaerkil bir yapının varlığını su yüzüne çıkardığı görülür.

Mustafa Balel, anlatımının sıcaklığı ve insan ruhunun derinliğine inmedeki inceliğiyle dikkatleri çeken, toplum-birey ilişkisi içinde toplumsal konuları işlediği hikaye ve romanlarında belli bir hüzün hakimdir.

Mustafa Balel’in 1983 yılına yayınlanan öykü kitabında yazarın çocukluk günlerini geçirdiği Sivas’tan 12 Eylül dönemi istanbul’una, oradan Paris’e uzanan değişik mekanlarda birbirinden farklı toplum kesimlerinden insanların yaşamlarına ışık tutan sekiz uzun öyküden oluşuyor.

Ayıp Yerleri Yanlış Konmuş Resimler, Hatmigül Zamanı, Gözyaşı Satıcısı, Gurbet Kaçtı Gözüme, Vesile, Dedemin Bakır Koltukları, Bahar Dalı ve Rahmetlinin Ardından, ayrıca kitabın Yağmuru özlemek adlı son bölümünde Ardahan’ın bir köyünden İstanbul’a göç eden bir ailenin bireylerinin gözüyle okuru yine 12 Eylül günlerine götüren beş kısa öykü yer almaktadır.

Mustafa Balel tarafından kaleme alınan son kitap “Sincaplı Kalemtıraş” Eksik Parça Yayınları tarafından okuyucuların beğenisine sunulmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın