Ana Sayfa ANASAYFA NEBİL ÖZGENTÜRK KİMDİR?

NEBİL ÖZGENTÜRK KİMDİR?

Nebil Özgentürk 1959 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Çocukluğu Adana’da geçmiştir. Yönetmen ve senarist Ali Özgentürk’ün kardeşidir.  

Orta öğrenime kadar Adana’da okudu. İzmir Ege Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. Gazetecilik kariyerine üniversite yıllarda muhabirlik yaparak başladı.  

Nebil Özgentürk Kariyeri ve Edebi Yönü 

Nebil Özgentürk Günaydın gazetesinin İzmir bürosunda polis,politika ve haber muhabirliği yaptı. İşinde başarılı olan Özgentürk’ü amirleri İstanbul’a getirdiler.  

Sabah gazetesine geçiş yaptı röportaj köşe yazarlığı yapmaya başladı. Kendisinin kaleme aldığı Bir Yudum İnsan kitabından esinlenerek Bir İnsan Bir Hayat isimli kısa belgeseller hazırladı.  

1994 yılında Bir Yudum İnsan programı ile TV ekranlarına döndü. CNN Türk ekranlarında Bir Yudum İnsan programı 9 yıl boyunca devam etti. Bu belgesellerde Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Zeki Müren ve Can Yücel gibi sanat adamlarının hayatlarını işledi.  

Kaleme aldığı kitaplar genellikle yaptığı programlardan esinlendiği hikayeleri konu almıştır. 2018 yılının ilk aylarında çıkardığı Daima Şık isimli kitabında Mustafa Kemal Atatürk’ün stilini ve giyim tarzını onu yakından tanıyanlardan yaptığı röportajlar sonucunda oluşturmuştur. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın