Ana Sayfa ANASAYFA ORKUN UÇAR KİMDİR?

ORKUN UÇAR KİMDİR?

Orkun Uçar 1 Haziran 1969 yılında Gölcük’te dünyaya gelmiş olan gazeteci yazardır. İstanbul üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun oldu. Uzun yıllar gazetelerde ve televizyonlarda çalıştı. Nostromo Dergisi Bilimkurgu Kısa Öykü yarışmasında birinci oldu. Bu süreden sonra Orkun Uçar yazarlığa devam etme kararı aldı.

Orkun Uçar 2000 yılında internetten Xasiork Ölümsüz Öykü Kulübünü hayata geçirdi. 2002 senesinde ise Sibel Atasoy ile birlikte Xasiork Ölümsüz Öyküler yayınevini kurdu. Bu yayınevinde Türk bilim kurgu ve fantastik edebiyatın adımlarını atmaya çalıştılar. Fakat bu yayın evi 2004 yılında kapandı.

Orkun Uçar ve Burak Turnanın birlikte yazdıkları Metal Fırtına romanı Türkiye’de en çok satanlar arasına girdi. Uzun süre gündemden düşmedi.

2007 senesinde ise Ahmet Burak Turan ile birlikte politik gerilim türünden olan kitabı Zifir Metal Fırtına kadar ses getirmeyi başardı. Yazarın 2002 yılında yayımlanan ilk romanı Kızıl Vaiz tekrar gözden geçirilerek ve genişletilerek 2007 yılında Altın Kitaplar yayın evinden tekrar basıldı. 

Orkun Uçar 2007 yılında açıklanan Türkiye Bilişim Derneği Dergisi 9. Bilim Kurgu öykü Yarışmasında Rahim isimli eseri ile birincilik ödülü aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın