Ana Sayfa DÜNYA Dünyayı sarsan zehirlenme olayında bomba iddia!

Dünyayı sarsan zehirlenme olayında bomba iddia!

İngiltere merkezli Bellingcat internet sitesi, Skripal ile kızı  Yulia’nın zehirlenmesi olayına karışan üçüncü kişinin Rus Askeri İstihbarat  Servisinde (GRU) görevli Denis Sergeev olduğunu ileri sürdü.

GRU’nun üst düzey bir görevlisi olduğu belirtilen Sergeev’in “Sergey  Fedatov” takma adını kullandığı iddia edildi.

İngiliz makamları, Skripal olayında bir üçüncü failin olduğunu henüz  resmen açıklamadı.

Skripal olayı

 Bellingcat internet sitesi geçen yıl Skripal ile kızı Yulia’nın  zehirlenmesinden sorumlu tutulan ve İngiltere’ye girişte kullandıkları isimler  İngiliz polisi tarafından Ruslan Borişov ve Aleksandr Petrov olarak açıklanan iki  Rus’un gerçekte GRU ajanları Anatoliy Vladimirovich Chepiga ile Aleksandr  Yevgenyeviç Mişkin olduklarını öne sürmüştü.

İngiliz dış istihbarat servisi MI6 için çalıştığı ortaya çıkınca  ülkesinde mahkum edilen ve daha sonra casus takasıyla İngiltere’ye gelen Rus ajan  Skripal ile kızı Yulia, geçen yıl 4 Mart’ta Salisbury’de Sovyetler Birliği  döneminde geliştirilen Noviçok adlı bir kimyasal ile zehirlenmişti.

İngiltere Başbakanı Theresa May de “Hükümetimiz, polisin tespit ettiği  2 kişinin Rusya askeri istihbarat servisi GRU için çalıştığı sonucuna ulaştı.”  açıklamasını yapmıştı.

Skripal olayına tepki olarak İngiltere’nin öncülüğünde bazı Batı  ülkeleri toplamda 100’den fazla Rus diplomatı sınır dışı etmişti.

İngiltere, Skripal’in Rusya devletinin onayıyla zehirlendiğini iddia  ediyor. Tedavilerinin ardından taburcu edilen Skripallerin nerede tutulduğu  bilinmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın

ALİ LİDAR KİMDİR?

Ali Lidar Eskişehir doğumlu öğretmen ve yazardır. Eskişehir Üniversitesinde Felsefe Öğretmenliği bölümünden mezun olmuş ve Anadolu Lisesinde öğretmenlik yapmaktadır. Yaşamı hakkında çok fazla konuşmayan Lidar tam bir...

İSMET ÖZEL KİMDİR?

İsmet Özel 9 Eylül 1944 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. Ailesi aslen Sökeliydi. Babası polis memuruydu. Babasının memuriyeti nedeni ile farklı illerde öğrenimini tamamladı. Hacettepe...

ECE AYHAN KİMDİR?

Ece Ayhan yazmanın tadını erken yaşlarda yaşamış şairlerdendir. Şiire olan ilgisi ortaokul sıralarında idi. Üniversite yıllarında ‘lautreamont, Apollinaire ve Rimbaud’ eserlerinin orijinal metinlerini okuyarak şiirlerine...

TOZAN ALKAN KİMDİR?

Tozan Alkan, 1963 yılında dünyaya gelmiştir. Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde okutmandır. 

CAHİT ZARİFOĞLU KİMDİR?

Tam adı Abdurrahman Cahit Zarifoğlu olan yazar 1940 yılında Ankara’da doğmuştur. Aslen Maraşlı olduğu halde memur babasının tayin durumu yüzünden ilk ve ortaöğretimini Ankara’da...