Ana Sayfa DÜNYA NASA paylaştı! Çok net görünüyor...

NASA paylaştı! Çok net görünüyor…

LiveScience’ın haberine göre, Hubble Uzay Teleskobu’nun gözlemleriyle  oluşturulan evrenin aile fotoğrafında, yaşlı ve küçük galaksiler ile tanınmış  gezegenler bir arada görülüyor.

Hubble’ın 16 yılda yaptığı 7 bin 500’den fazla gözlemi bir araya  getiren resim, evrenin şimdiye kadar ki en ayrıntılı görünümünü temsil ediyor.

Kompozit görüntüde, ışıkları Hubble’ın görüş açısına girene kadar  milyarlarca yıl yol alan, çoğu çok uzakta yaklaşık 265 bin galaksinin bulunduğu  ifade ediliyor.

Projenin lideri California Üniversitesinde görevli gök bilimci Garth  Illingworth, “Bu tek görüntü, evrende galaksilerin gelişiminin tam tarihini,  ‘bebekliklerinden’ tam bir ‘yetişkin’ olana kadar geçen süreyi kapsıyor.” dedi.

Fotoğrafta  iki ya da daha fazla genç galaksinin birbirleriyle  çarpışması sonucu oluşan “galaktik tren enkazlarının” da görülebildiği  belirtiliyor.

NASA’nın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü  (STScl) ile ortaklaşa geliştirdiği Hubble Uzay Teleskobu, 1990’dan bu yana dünya  yörüngesinde uzay gözlemleri yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın

SALAH BİRSEL KİMDİR?

Salah Birsel, 1919 yılında Bandırma, Balıkesir'de dünyaya gelmiştir. İlk şiiri 1937 yılında Gündüz dergisinde çıkmıştır. Günlüklerini 1950 yılında Beş Sanat dergisinde yayımlamıştır....

NECATİ CUMALI KİMDİR?

Türk Edebiyatının önemli isimlerinden olan Necati Cumalı 1921 yılında Yunanistan’da doğmuştur. İzmir’de lise eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.  

ÖMER BEDRETTİN UŞAKLI KİMDİR?

Ömer Bedrettin Uşaklı, 1904 yılında Uşak'ta dünyaya gelmiştir. 1924 yılında İstanbul Kabataş Erkek Lisesini bitirmiş, 1927 yılında Mülkiye Mektebinden mezun olmuştur. Mudanya...

MEHMET BAYDUR KİMDİR?

Mehmet Baydur, 9 Ağustos 1951 yılında Ankara'da dünyaya gelmiştir. Orta öğrenimini Ankara'da Atatürk lisesi ve Gazi lisesinde tamamladıktan sonra İngiltere'ye gitmiştir. 1974-1978...

GÜLTEN DAYIOĞLU KİMDİR?

Gülten Dayıoğlu 15 Mayıs 1935 yılında Kütahya'da dünyaya geldi. İstanbul'da Atatürk Kız Lisesinde okudu. Bir dönem hukuk fakültesinde okudu. Daha sonra dışarıdan...