Ana Sayfa DÜNYA Saldırıyı o kanlı örgüt üstlendi

Saldırıyı o kanlı örgüt üstlendi

Eş Şebab terör örgütü, devam eden saldırıyı üstlendiğini duyurdu.

Doğu Afrika ülkesi Kenya’nın başkenti Nairobi’den silah sesleri geliyor. Uluslararası haber ajanslarının ‘son dakika’ koduyla geçtiği bilgiye göre, lüks bir otelden patlama ve silah sesleri geldi. Bölgede DusitD2 isimli otelin yanı sıra bankalar ve işyerleri de bulunuyor. Bölgede yaşayanların tahliyesi için çalışılıyor.

İki kez patlama olduğunu belirten bir otel çalışanı, Reuters’a saldırı altında olduklarını söyledi. Ajansın geçtiği ilk fotoğraflarda da, otel çevresindeki araçların alev aldığı görülüyor. Yerel televizyonlar ise, otelden dumanların yükseldiği görüntüleri ekrana getirdi.

Amerikan AP haber ajansı, bölgede bulunanların olayı “terör saldırısı” olarak adlandırdığını ifade etti.

Yerel televizyonlar, bölgede en az 6 saldırganın olduğunu ifade ediyor. Bölgeden ceset fotoğrafları geliyor.

Üstlendiler!

Eş Şebab terör örgütü, saldırıyı üstlendi. Reuters’a konuşan Eş Şebab Askeri Sözcüsü Abdülaziz Ebu Musab, saldırganların eylemlerine devam ettiğini vurguladı.

Özellikle Somali’de etkili olan terör örgütü, 2013 yılında Westgate alışveriş merkezine saldırmış, dört gün süren katliamda 72 insan hayatını kaybetmişti.

2015’te ise bu kez Somali sınırındaki Garissa Üniversitesi hedef alındı ve teröristler 148 insanı öldürdü.

Ülkedeki en kanlı saldırının tarihi ise, 1998. El Kaide terör örgütünün Nairobi’deki ABD Büyükelçiliği’ne bomba yüklü araçla düzenlediği saldırı 224 kişinin ölümüne yol açtı, şehri cehenneme çeviren patlamada binlerce insan da yaralandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın