Ana Sayfa EDEBİYAT BÜYÜKADA'YA EDEBİYAT MÜZESİ

BÜYÜKADA’YA EDEBİYAT MÜZESİ

İstanbul’un dillere destan 9 adasından biri Büyükada. Ada, pek çok yazar ve şairi de konuk etti. Onların anılarını yaşatacak önemli bir müze açılıyor. Tarihi Haritadonis Köşkü, haziranda Edebiyat Müzesi olarak kapılarını açacak.

Büyükada’da yer alan tarihi Hacopoulos Köşkü’nün ardından bir kültür varlığı daha İstanbul Valiliği tarafından restore ettiriliyor.

  1. Yüzyılda Haritadonis adlı bir kişiye ait olan ve senelerdir da Hazine ve Maliye Bakanlığı mülkiyetinde olan köşk, tamiri bittikten sonra Kültür Bakanlığına teslim edilecek. Yeni dönemde de Edebiyat Müzesi olarak kapılarını açacak.

Köşk, orijinal dokusuna sadık kalınarak restore ediliyor. Daha önce kapatılan bütün tarihi süslemeler yeniden ortaya çıkartılıyor. 3 senedir devam eden çalışmalar artık son aşamada. Geriye rengini kaybeden dış cephedeki boyama işlemleri ve içerideki son rötuşlar kaldı.

Her bir oda, bir yazar veya sanatçıya ait

Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, köşkün içindeki düzenlemelerin yapıldığını söyleyerek, “Müze olarak yapılması gerekli olan çalışmalar ile ilgili düzenlemeler yapılıyor. İnşallah 2021 yılı ortasında da bu binamızı hayata kazandırmış olacağız” dedi.

Reşat Nuri Güntekin, Sait Faik Abasıyanık gibi önemli isimlerin hayatından kesitler, eserleri, hayat hikayeleri ayrı ayrı odalarda sergilenecek. Her bir oda, bir yazar veya sanatçıya ait olarak tasarlanıyor.

Restorasyonun mart ayında bitirilmesi, Edebiyat Müzesi’nin de haziran ayında açılması düşünülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın