Ana Sayfa EDEBİYAT DAĞLARCA'NIN MİRAS KAVGASI BÜYÜYOR!

DAĞLARCA’NIN MİRAS KAVGASI BÜYÜYOR!

Ünlü şairimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın, yoksul çocukların okutulması için noterde düzenlettiği vasiyeti, aradan 13 sene geçmesine rağmen hala yerine getirilmiş değil. Davaya müdahil, Dağlarca’nın 11 mirasçısı “Haklarımız zarar görüyor” diyor.

Türk edebiyatının çınarlarından şair Fazıl Hüsnü Dağlarca, Ekim 2008’deki vefatından 10 ay önce vasiyetini kaleme alarak 10 Ocak 2008’de Kadıköy 4. Noteri’nde oynatlatmıştı. Bu vasiyete göre; Dağlarca, yayımlanmış ve ölümünden sonra yayımlanacak kitaplarının telif gelirlerini Çamlıca Bilfen Okulu’nda okuyacak yoksul çocuklara bırakacağı açıklanmıştı.

Vasiyetnamede şu ifadeler yer alıyor: “Bu zamana kadar yayımlanmış ve bundan sonra yayımlanacak bütün kitaplarımda hesabıma intikal edecek paraların yatırıldığı bankada birikerek, bu paranın senelik faizi ile, benim adıma müze kuran Çamlıca Bilfen Okulu’na indirimli, parasal durumu iyi olmayan öğrencilerin okutulması…”

11 MİRASÇI VAZGEÇMİYOR

Dağlarca’nın vefatı sonra mirasının tespiti için tereke davası açıldı. İkinci davayı ise vasiyette adı geçen Bilfen Eğitim Kurumları açtı. Kasım 2017’de açılan davada, vasiyetnamenin yerine getirilmesi talep edildi. Anadolu 17. Hukuk Mahkemesinde açılan davaya, Dağlarca’nın 11 mirasçısı müdahil oldu. Bir kısmı Adana’da bir bölümü Ankara’da yaşamakta olan mirasçılar, söz konusu okula yalnızca telif gelirlerinin verilmesini istedi. Mirasçılar tarafından, Vehbi Koç Vakfı’nın 2005’te vermiş olduğu 100 000 dolarlık büyük edebiyat ödülünün, bu kapsamın dışında olduğu kaydedildi. Mirasçılar adına dava dosyasına sunulmakta olan dilekçelerde, haklarının zarar görmemesine dikkat edilmesi istendi.

ÖDÜL PARASI HESAPTA

Mahkeme, bankalarda biriken paranın tespiti için bilirkişi atadı. Hazırlanan rapora göre, hesaplarda 1.853.712 TL ile 118.659 dolar biriktiği kaydedildi. Mahkeme bir sonraki duruşma için bu ayın sonuna gün verirken, mirasçılardan Piraye Saim’e ise hiçbir şekilde ulaşılamadığı anlaşıldı. Piraye Saim, ünlü şairin, kendinden 8 yaş küçük kardeşi. Mahkeme, Piraye Saim’e ulaşamayınca ilanen tebligat yoluna gitti.

BİR EVİNİ DE ORDUYA BAĞIŞLAMIŞTI

Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın mirasının tespiti için açılan tereke davası ise 13 seneden beri sürüyor. Tereke dosyasına, Dağlarca’ya ait tüm menkul ve gayrimenkullerin bilgisi girdi. Ünlü şairin, yaşamını yitirdiği evinin müze yapılması için de Kadıköy Belediyesi’nin bir dava açtığı anlaşıldı. Benzer içerikteki bir başka davayı ise Türk Silahlı Kuvvetleri açmıştı. Ünlü şair, Konya’daki bir evini TSK’ya bağışlamıştı. Ancak, mirasçılardan Piraye Saim’e ulaşılamadığı için anılan dairenin devri de yapılamamıştı. Ünlü şair bilindiği üzere, 1950’li senelerde yüzbaşı rütbesindeyken istifa etmiş ve Çalışma Bakanlığı’nda iş müfettişi olarak çalışmaya başlamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın