Ana Sayfa EDEBİYAT GÜLDÜR GÜLDÜR OYUNCUSU ALPER KUL'UN İLK ROMANI: DIŞARDAKİLER

GÜLDÜR GÜLDÜR OYUNCUSU ALPER KUL’UN İLK ROMANI: DIŞARDAKİLER

Güldür Güldür programıyla tanınan oyuncu ve senarist Alper Kul’un ilk romanı Dışarıdakiler’i 21 Aralık’ta İnkılâp Kitabevi etiketiyle okurlarla buluşturmaya hazırlanıyor. 

Alper Kul ilk romanı Dışarıdakiler’de; tüketim odaklı bir hayattan, sadece insani ihtiyaçların giderildiği bambaşka bir dünyaya “Dışarı”dan gelen, hiç tanımadığı bu dünyanın ortasında “kendi sesini” duymaya çalışan Demir’in hikâyesini anlatıyor. Roman, hayatı gündelik ilişkiler ve sosyal etiketler üzerinden yaşamaya itildiğimiz bu düzende, alternatif bir yaşamın kapılarını aralıyor: İnsani ilişkilerin çıkar ilişkilerine indirgenmediği, her emeğin kıymetinin bilindiği bir yaşam… Dışarıdakiler, okurlara bir “ütopya” vadediyor: Ağaç keserken rızalık alınan, yalanın ve talanın henüz uğramadığı, doğanın para için tahrip edilmediği, kadınlara ve çocuklara güvenli bir yaşam olanağı sunan; velhasıl “Dışarı”nın kötülüklerinden azade bir sığınak…

 Alper Kul’un ilk romanı Dışarıdakiler, İnkılâp Kitabevi etiketiyle 21 Aralık’tan itibaren raflarda yerini alacak.

ALPER KUL KİMDİR? 

5 Aralık 1975’te İstanbul’da doğdu. Müjdat Gezen Sanat Merkezi ve Indiana Üniversitesi’nde oyunculuk eğitimi aldı. Broadway tarihinde en çok sahnelenmiş tek kişilik oyun olan Caveman’in (Mağara Adamı) adaptasyonunu yaparak, oyunu Türkiye ve Almanya’da sahneye taşıdı. Kendi yazdığı Babamın Oğlu ve Hamileyim adlı tek kişilik oyunlarını Türkiye ve Avrupa ülkelerinde 10 yıl sahneledi. AUT ve Barselo adlı tiyatro oyunlarıyla yazar olarak birçok ödül aldı. Müjdat Gezen Tiyatrosu, I.U.S.B (South Bend Indiana), İstanbul Şehir Tiyatroları, DOT gibi tiyatrolarda The Learned Ladies, The American Buffalo,The Velveteen Rabbit, Waiting For The Parade, Barış, Troyalı Kadılar, Ölüm ve Oyun, Midas’ın Kulakları, Azizname, Böcek adlı oyunlarda rol aldı. Sırasıyla; Yılan Hikayesi, Kınalı Kar, Aşka Sürgün, Sessiz Gemiler, Jack Hunter, Şen Yuva, Osmanlı Tokadı adlı TV dizi projelerinde rol aldı. 5’er Beşer, İnsanlar Alemi, Güldür Güldür BKM adlı komedi programlarının proje tasarımlarını yaptı ve oynadı. Televizyonda halen Güldür Güldür Show adlı programda oyuncu olarak yer alan oyuncu sinemada Hamam, Kader, Flugten, İstanbul Sehen und Sterben, Güneşi Gördüm, Gecenin Kanatları, Mordkommission, Sümela’nın Şifresi Temel, Moskova’nın Şifresi Temel, Dedemin Fişi, Ölümlü Dünya, Fırıncı’nın Karısı, Mahalle’den Arkadaşlar adlı filmlerde oyuncu olarak; Olur Olur adlı filmde senarist, oyuncu, yaratıcı yapımcı olarak görev aldı. 2012’de Aylin Kontente ile evlendi. İki çocuk babası oldu. Şen Yuva dizisi ile yapmaya başladığı dizi/film müzikleri ve absürt bestelerini Youtube kanalında takipçilerine paylaşmaya devam ediyor.

Önceki İçerikKUM VE KÖPÜK
Sonraki İçerikBİRHAN KESKİN KİMDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın