Ana Sayfa EDEBİYAT LİVANELİ'NİN SERENAD'INA ABD'DEN BÜYÜK ÖDÜL

LİVANELİ’NİN SERENAD’INA ABD’DEN BÜYÜK ÖDÜL

Usta yazar Zülfü Livaneli’nin 2016 senesinde Doğan Kitap tarafından okuyucu ile buluşturulan eseri Serenad, geçen yıl Mart ayında ABD’de yayınlandığında çook iyi tepkiler almıştı. Serenade for Nadia ismiyle yayınlanan ve büyük ilgi gören kitap, Amerika’nın en çok takip edilen ve saygı gören günlük yayınlarından Boston Globe’un okuyucuları tarafından “Yılın En Sevilen Kitabı” seçildi.

Serenad için ikinci bir güzel haber ise Pop Matters’tan geldi.  Popmatters’ın “Yılın En İyi Kitabı” seçtiği Serenad için; “Kitap, Türkiye’yi güzelleştiren her şeye bir övgü olmanın yanı sıra halkının yaşadığı acılara, geçmişleriyle hesaplaşma ve yaşanabilir bir gelecek inşa etmede karşılaştıkları karmaşık zorluklara bir övgü niteliğinde. Bu kadar çok şeyin tek bir kitapta toplanabilmesi, Livaneli’nin ülkesinin sorunlu bugününün bir yazarı ve gözlemcisi olarak derin becerisine dayanıyor.” dedi.

60 yıldır devam eden bir aşkın hikayesinin anlatıldığı, dünya düzenini yeniden yazan tüm siyasi sorunlarda dahi asıl harcananın insan olduğu gerçeğini okurlarına hatırlatan dokunaklı bir roman. Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi’nde halkla ilişkiler görevini yürüten genç bir kadın olan Maya Duran’ın ABD’den gelen ve artık 90’ına merdiven dayamış Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner’i karşılamasıyla başlar. 1930’lu yıllarda İstanbul Üniversitesi’nde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şile’ye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan dokunaklı bir aşk hikâyesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırları da öğrenir. 

Önceki İçerikGEORGE ORWELL FİLMLERİ Mİ GELİYOR?
Sonraki İçerik22-28 OCAK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın