Ana Sayfa EDEBİYAT TÜRK EDEBİYATI'NIN İLK POLİSİYESİ

TÜRK EDEBİYATI’NIN İLK POLİSİYESİ

Türk edebiyatının ilk polisiye romanı kabul edilen, Ahmet Mithat Efendi’nin kaleme aldığı Esrar-ı Cinâyât, cinayetlerin çözülmesinin önüne geçmeye çalışan, emri altındaki sorgu memurlarına baskı uygulayan üst yönetimdeki zatların karşısına gerçeğin ortaya çıkarılmasını isteyen cesur bir gazetecinin hikayesi.

Tüm dünyada en popüler edebiyat türü olan polisiyeEdgar Allan Poe’nun 1841’de yazdığı ‘Morgue Sokağı Cinayeti’yle başlar. Türk edebiyatında ise polisiye tür gelişimini gazetelere borçlu. Yusuf Kamil Paşa’nın gazetede tefrika ettirdiği ilk çeviri romanla polisiye adım atıyoruz. Basın tarihimizin en uzun soluklu gazetelerinden Tercüman-ı Hakikat’i çıkaran Ahmet Mithat Efendi de kendi gazetesinde tefrika olarak Esrar-ı Cinayat’ı yayımlar ve sonrasın 1884’te kitap olarak basılır.

Türkçe’de sadeleşmenin önemli savunucularından Ahmet Mithat’ın eserleri modern edebiyatımızın ilk ayak izleridir. Ayrıca körü körüne bir Batılaşmaya karşı çıkan yazar, kitaplarında Doğu ve Batı uygarlıklarını karşılaştırarak o dönem dikkate değer bir birleştirme de sağlar. ‘Esrar-ı Cinâyât’ (Cinayetlerin Sırrı) ise dönemin en önemli gazetecilerinden olan Ahmet Mithat, polisiye roman ve gazeteciliğin birbirine olan katkısını ele alır. Yazar romanda ‘gazete’yi olayların çözümünde en önemli unsur haline getirir.

‘Esrar-ı Cinâyât’ Osmanlı-Türk polisiye edebiyatının ilk cinayet mahalli olan ‘Öreke Taşı’ yani ‘Kanlı Kaya’nın tasviriyle sayfalarını açar. Ahmet Mithat’ın, bu toprakların ilk polisiye romanı günümüz Türkçesiyle okuyucuya sunuldu.

ESRAR-I CİNÂYÂT Türk edebiyatının ilk polisiyesi: Esrar-ı Cinâyât
Ahmet Mithat Efendi
İş Kültür, 2020
268 sayfa, 14 TL.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın