Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı ABBAS SAYAR KİMDİR?

ABBAS SAYAR KİMDİR?

Abbas Sayar 21 Mart 1923’de Yozgat’ta doğmuştur. Liseyi bitirdikten sonra maddi imkansızlıklar nedeni ile üniversiteye gidemedi. Kısa süreli memurluk yaptı ve yedek subay oldu. Türkoloji eğitimini aldı. 
 

İstanbul’da on beş günde bir çıkan bir gazetesine matbaa kurarak Yozgat’ta yayınlamaya devam etti. Politikaya girdi politikada olan çıkar kavgalarına ayak uyduramadı politikadan çekildi.  

Şiirlerini yazarken roman yazmaya başladı 1970 yılında Yılkı Atı romanı ile edebiyat dünyasına adını duyurdu.  Abbas Sayar’ın romanlarında yer alan Hikayeler Orta Anadolu’nu insanını konu alır. Romanlarında bahsettiği hayatlara benzer kendi hayatı.  

Anadolu’dan kopup gelinen İstanbul’da bu yurdum insanını bekleyen en kötü şey parasızlıktır. Bu durumu kendisi’de yaşadığı için romanlarında kendinden ilham alır.  

Parasızlık yüzünden geç girdiği üniversiteyi yine aynı nedenden dolayı yarım bırakmıştır. Hayatında yarım kalan tek şey öğrenimi dir. Edebiyat okuyamasa da eserleri ile bu dünyaya giren Sayar alanında bir çok ödüle de layık görülmüştür.  

Önceki İçerikCEMİL MERİÇ KİMDİR?
Sonraki İçerikAHMET RASİM KİMDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın