Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı AHMED ARİF KİMDİR?

AHMED ARİF KİMDİR?

Ahmed Arif 1927 yılında Diyarbakır’da doğmuştur. Gerçek adı Ahmet Önal’dır. Ankara Üniversitesi Felsefe bölümünde öğrenci iken Türk Ceza Yasasına aykırı davranmak suçu ile tutuklandı. Daha sonra gizli örgüt kurma suçu ile bu tutukluluk devam etti.  Cezaevi günlerinin sonunda Ankara’ya yerleşti. 

Ankara’daki gazete ve dergilerin teknik işleri ilgilendi. Gazetecilikten emekli oldu. 

Lise hayatını yatılı olarak Afyon lisesinde okudu. Bu yıllarda şiire gönül verdi Ahmed Arif. Sürekli şiir yazıyordu. Bir dergide seçme şiirler adı altında şiirleri yayınlanıyordu. Bu dönemde dergiden 10 Lira kazanıyordu. 

İlk şiiri 1942 yılında Taşpınar dergisinde yayınlanan Gözlerin oldu; 

‘Gözlerim maviliğin ruhudur 

Fecirlerin tebessümü içer 

Berraklığında ilah çocukları uyur 

Ve emer sukutu beyaz gölgeler’ 

Büyük şair o tok sesi ile herkesi büyüleyen üstadın ilke ve tek şiir kitabı Hasretinden Prangalar Eskittim 1968 yılında yayınlandı. Daha sonraları bu kitabına 20 senesini verdiğini dile getirmiştir. Diyarbakır’ın kavruk şairi Ahmed Arif. 

Ahmed Arif tek kitabı ile günümüzün hala en çok sevilen en çok satan şairlerdendir. Hasretinden Prangalar Eskittim 12 yılda tam 18 baskı yaptı. Nazım Hikmet’in açtığı yolda yazdı şiirlerini. 

Şiirleri genellikle türkülere dayalı gibi göründü. Fakat Arif türkülerin çok ötesinde şiirler yazdı. 

Gazete ve dergilerde yayınlanan düz yazıları ile 1950 kuşağı yazar ve şairlerde derin izler bıraktı. Ahmed Arif’in çoğu şiiri bestelendi. 

Yaşamı boyunca hakkı ve haklıyı aradı. Ezilenin ve güçsüzün yanında durdu. Eşitlik için yazılar yazdı, eşitlik için dayak yedi ve yine eşitlik için sövdü. 

Sert mizacı tok sesine rağmen insanın içini ısıtan şiirlerin adamıdır Ahmed Arif. Toplumcu şiirin, hece, aruz ve halk şiirinin köküdür. 

Ezilenin yanında olan hem şair hem dava adamı olan Ahmed Arif 2 Haziran 1991 yılında evinde geçirdiği Kalp Krizi nedeni yaşama veda etti.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın

NİLGÜN MARMARA KİMDİR?

Nilgün Marmara 13 Şubat 1958 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Balkan göçmeni bir ailenin kızı olan Nilgün Marmara evlerinde kocaman bir kütüphane ve...

CEZMİ ERSÖZ KİMDİR?

Cezmi Ersöz 3 Eylül 1959 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Modern Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan Cezmi Ersöz emekli bir albayın oğludur. Yazar...

CEVDET KUDRET SOLOK KİMDİR?

Cevdet Kudret Solok 7 Şubat 1907 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 10 Temmuz 1992 yılında ise vefat etti. I. Dünya savaşında babasını kaybettiği için annesi...

CEVAT ÇAPAN KİMDİR?

Cevat Çapan, 18 Ocak 1933 yılında Darıca'da doğmuştur. 1953 yılında Robert kolejini bitirmiş, İngiltere'de Cambridge Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümüne başlamış ve 1956...

SAMİHA AYVERDİ KİMDİR?

 Samiha Ayverdi, 25 Kasım 1905 yılında İstanbul'da doğmuştur. Kubbealtı Akademisinin kurucu üyesi olan yazar, İstanbul Fetih Cemiyeti , İstanbul ve Yahya Kemal Enstitülerinde üyeliklerde bulunmuştur.