Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı AHMET MUHİP DIRANAS KİMDİR?

AHMET MUHİP DIRANAS KİMDİR?

Ahmet Muhip Dıranas, 1909 yılında Sinop’da dünyaya gelmiştir. Ankara Erkek Lisesine gittiğinde edebiyat öğretmenleri Faruk Nafiz Çamlıbel ve Ahmet Hamdi Tanpınar, şiir sevgisinin gelişmesine yardımcı olmuşlardır. 

Lise öğreniminden sonra 1930-1935 yılları arasında Hakimiyet-i Milliye gazetesinde çalışmıştır. Ankara Hukuk Fakültesine iki yıl devam eden Ahmet Muhip Dıranas, daha sonra İstanbul’a giderek Edebiyat Fakültesi felsefe bölümününe devam etmiş ve mezun olmuştur. 

1939 yılında Ankara’ya dönerek CHP Genel Merkezinde Halkevleri Kültür ve Sanat Yayınlarını yönetmiştir. Ağrı dolaylarında askerliğini yapmış ardından 1957-1960 yılları arasında Ankara’da Çocuk Esirgeme Kurumu Yayın Müdürü Kurum başkanı ve İş Bankası Yönetim Kurulu üyesi olmuştur.  

Daha sonra politikaya atılan Ahmet Muhip Dıranas, Zafer gazetesinde yazılar yazmıştır. Yazarın yayımlanan ilk şiiri, Ankara lisesinden Muhip Atalay imzası ile Milli Mecmua’da çıkan “Bir Kadına” adlı şiirdir. 

Daha sonra kendi imzası ile çeşitli dergilerde şiirleri 1974 yılında İş Bankası Kültür Yayınları arasında “Şiirler” adı ile çıkmıştır. 21 Haziran 1980 yılında Ankara’da vefat eden Ahmet Muhip Dıranas vasiyeti üzerine Sinop’un Salı köyünde toprağa verilmiştir. 

Önceki İçerikADNAN YÜCEL KİMDİR?
Sonraki İçerikAHMET ADA KİMDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın