Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı AZRA ERHAT KİMDİR?

AZRA ERHAT KİMDİR?

Azra Erhat 6 Haziran 1915 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Belçika’da tamamlamıştır. Ankara üniversitesi Tarih ve Coğrafya fakültesinden mezun oldu. Klasik Filoloji bölümünde asistanlık yaptı. 1946 yılında doçent oldu. 
1948 yılında aynı fakültede görev yaptığı arkadaşları Pertev Naili Boratav, Behice Boran ile birlikte sol görüşlü oldukları gerekçesi ile üniversiteden uzaklaştırıldılar. 

Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde çalıştı. Milletler arası Çalışma bürosunda kütüphanecilik yapmıştır. Yunan klasiklerini çevirdi ve bu alanda tanındı.  

Azra Erhat A. Kadir ile birlikte Homeros’un İlyada destanı çevirdi.Bu çevirinin birinci cildi Habib Törehan Bilim ödülünü aldı. Üçüncü cildi ise Türk Dil Kurumu çeviri ödülüne layık görüldü.  

Büyük yunan düşünürlerin eserlerini Türkçeye çevirerek kazandırdı. Yeni Ufuklar dergisinin daimi yazarları arasında oldu ve Hümanizm anlayışının öncüleri içerisinde oldu. Halikarnas balıkçısı ile aynı görüşleri savundu. Aynı zamanda gezi yazıları ile gezi edebiyatı alanında önemli eserler verdi. 

Önceki İçerik12-18 ŞUBAT
Sonraki İçerikORHAN KOÇAK KİMDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın