Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı CAHİT KÜLEBİ KİMDİR?

CAHİT KÜLEBİ KİMDİR?

Cahit Külebi 20 Aralık 1917 yılında Tokat’ta doğmuştur. Liseyi Sivas Lisesi’nde okumuştur. Üniversite eğitimini İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde almıştır. Mezun olduktan sonra bir müddet öğretmenlik yapmıştır. Daha sonra Milli Eğitim Müfettişi olmuştur.  

Cahit Külebi İsviçre’ye kültür ataşesi ve öğrenci müfettişi olarak atanmıştır. Bir müddet burada görev yaptıktan sonra ülkeye dönmüştür. Milli Eğitim Bakanlığı Başmüfettişliği ve Kültür Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 1972 yılında emekli olmuştur.  

Emekli olduktan sonra Türk Dil Kurumunda çalışmıştır. Burada Genel Yazmanlık görevinde bulunmuştur. 

Cahit Külebi’nin Edebi Kişiliği 

Cahit Külebi yazılarında Nazmi Cahit takma adını kullanmıştır. Şiirlerinde genel olarak halk edebiyatından izler görülür. Saz şairinin şiirlerini oluşturduğu gibi aynı içtenlikle şiir yazmıştır. Şiirleri romantik, duygulu ve lirik tarzdadır.  

Duygularını şiirlerine başarılı bir şekilde aktarmıştır. 1940 nesli içerisinde kendi üslubunu bulan ender şairlerden biridir. Onun şiirlerinin en önemli özelliklerinden biri yeni şiir ile geleneksel şiiri birleştirmesidir. Memleket şiirleri yazan şairlerimizdendir.  

Yazdığı şiirleri üç grupta inceleyebiliriz. Bunlar memleket şiirleri, aşk şiirleri ve destansı şiirler olarak gruplandırılabilir. 

Şairin yaşamı şehirlerde olmasına rağmen köyünden kopmamıştır. Köylerin zengin yaşamından ve doğasından yararlanmıştır. Şiirlerini temelinde halk, doğa ve kadınlar vardır.  

Cahit Külebi sade ve temiz bir dille şiirlerini oluşturmuştur. Heceye yakın serbest bir mısra üslubu bulunmaktadır. Doğal ve Karacaoğlan’ı andıran bir içtenlikle eserlerini vücuda getirmiştir. Böylelikle kendine özgü bir anlatım tercih etmiştir.  

Şiirlerinde hayal ile değil gerçekle ilişkili ve toplumcu bir anlayış benimsemiştir. Buna da yeni romantizm denmiştir. Eserlerinde iyimser, neşeli, hüzünlü ve gerçekçi bir hava vardır. Şair anılarını ve çocukluk izlenimlerini şiirlerinde işlemiştir.  

Anadolu gerçekliklerinin yanı sıra yurdun değişik manzaralarını yansıtmıştır. Ahenk oluşturmak için kafiye kullanmıştır. Şiirlerinde realist akımın unsurları ağır basmaktadır.  

Cahit Külebi şiirlerinde halk türküleri ve deyişlerini temel almıştır. Onun için milli sanat ana kaynaktır. Türk edebiyatının önemli şairlerinden biri olan Cahit Külebi 20 Haziran 1997 yılında Ankara’da hayata gözlerini yummuştur. 

Önceki İçerikAHMET RASİM KİMDİR?
Sonraki İçerikBİLGE KARASU KİMDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın