Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı CAHİT ZARİFOĞLU KİMDİR?

CAHİT ZARİFOĞLU KİMDİR?

Tam adı Abdurrahman Cahit Zarifoğlu olan yazar 1940 yılında Ankara’da doğmuştur. Aslen Maraşlı olduğu halde memur babasının tayin durumu yüzünden ilk ve ortaöğretimini Ankara’da tamamlamıştır. Lise çağına geldiğinde Maraş’a gelmiştir ve lise eğitimini burada tamamlamıştır. Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünü okumuştur. Aslında pilot olmak isteyen Cahit Zarifoğlu sağlık sorunları nedeniyle bu hayalinden vazgeçmek zorunda kalmıştır. Teknik sekreter, düzeltmen, çevirmen olarak çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışan Cahit Zarifoğlu ayrıca öğretmenlik yapmıştır. 1984 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Ödülü’nü almıştır. Pankreas kanseri nedeniyle 1987 yılının haziran ayında Ankara’da yaşamını yitirmiştir. 

Cahit Zarifoğlu’nun Edebi Yönü 

Edebiyatımızda Yedi Güzel Adam olarak adını duyurmuş sanatçılar arasında yer alan Cahit Zarifoğlu içine kapanık bir şair olarak bilinirdi. Bu yüzden şiirlerindeki anlamlar kapalıdır. Okuyan herkesin anlayabileceği tarzda değildir. 

Yazdığı şiirlerin çoğunda İslami bir anlayış olmasına rağmen tek bir ideolojiye bağlanıp sadece o ideoloji hakkında yazmamıştır. 

Roman, hikaye, günlük, oyun piyesi yazmasına rağmen Cahit Zarifoğlu kendini şair olarak nitelendirmektedir. Eserleri didaktik tarzda değildir. Aşk, kadın ve İslam konusu onun şiirlerinde oldukça sanatsal ve soyut işlenmiştir. 

Aynı zamanda çocuklar için yazdığı çocuk kitapları da mevcuttur. Bu kitaplarda kurguyu başarılı bir şekilde düzenlemiştir. Gerçek ve hayal iç içedir. 

İkinci Yeni şiir anlayışıyla eserlerini yazdığı için madde ve ruh ikilemi, Batı karşıtlığı gibi kavramlar sembolik ifadelerle anlatılmıştır. 

Şiirlerinde toplumsal konulara yer veren Cahit Zarifoğlu savaşlar, fakirlik, Müslümanların uğradığı zulümler gibi konuları büyük bir duyarlılıkla işlemiştir. 

Önceki İçerikLALE MÜLDÜR KİMDİR?
Sonraki İçerikTOZAN ALKAN KİMDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın