Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı CEYHUN ATUF KANSU KİMDİR?

CEYHUN ATUF KANSU KİMDİR?

Ceyhun Atuf Kansu 7 Aralık 1919 yılında İstanbul’da doğmuştur. Eğitimci bir ailede dünyaya gelen yazar gazeteci Işık Kansu’nun da babasıdır.  
 

Annesinin ölümü ile birlikte Kurtuluş Savaşı’na destek olması açısından Ankara’ya babasının yanına gönderilmiştir. Lise öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır.  

Çocuk Hastalıkları üzerine eğitim alan Ceyhun Atıf Kansu, Ankara’nın gecekondu semtinde sağlık ocağı türünde bir klinik açarak halkın çocuklarına sağlık hizmeti vermeye çalıştı.  

Bu dönemde Çocuklar Gemisi isimli kitabını çıkardı. Kendi isteği ile Tokat/ Turhal’a tayin istedi ve şeker fabrikasında doktorluk yaptı.  

Turhal’da bulunduğu yıllarda halkın sorunlarına kulak verdi ve yurdun insanlarının konu alındığı birkaç eser yayınladı. 

1960’lı yıllarda şiirlerinde toplumsal sorunlar ve Atatürk’ün öğretileri üzerinde yoğunlaştı. Bu eserleri dışında birçok dergi ve gazetede şiirleri yayınlandı. 

1945 yılından sonra yeni şiire geçiş yaptı. Toplumcu gerçekçi şiirin usta kalemlerinden oldu. Yeni şiir akımı içinde yer alan Ceyhun Atuf Kansu Garipçilere de en uzak konumda yer aldı. 

Ceyhun Atuf Aksu adına ailesi tarafından düzenlenen şiir ödülü her yıl bir şairimize verilmektedir. Cumhuriyet dönemi önemli yazar ve şairlerimizden olan Ceyhun Atuf Kansu 1978 yılında Ankara’da vefat etmiştir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın