Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı CEZMİ ERSÖZ KİMDİR?

CEZMİ ERSÖZ KİMDİR?

Cezmi Ersöz 3 Eylül 1959 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Modern Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan Cezmi Ersöz emekli bir albayın oğludur. Yazar Kabataş Erkek Lisesine kaydını yaptıracağı zaman babası çok hasta ve ayakları oldukça fazla şişkindir. Emekli albay olmasına rağmen maddi açıdan yoka yakın bir durum olduğundan dolayı ev ve okul arası mesafe düşünüldüğünde okul müdürünün yatılı verin demesine rağmen babası ile tartışmış ve sonunda okula kaydını yapmışlardır. 

Cezmi Ersöz eğitim hayatı için can havliyle okuduk demiştir. Memur çocuklarının o dönemlerde tek yapması gereken okulda başarılı olarak mesleklerine atılmalıdır. Fen sınıfında olan Cezmi Ersöz edebiyat sınıfındaki arkadaşlarına gıpta ile bakmıştır. Lise dönemlerinde içine kor gibi düşen yazma ve edebiyat tutkusunu epey ertelemek zorunda kalmıştır.  

Adından medyada çok söz edilmeyen Cezmi Ersöz sessiz yazar olmayı bizzati kendi istemiştir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Siyaset ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun olmuştur. 

Yazın hayatına edebiyat dergilerinde yayınladığı şiir ve eleştiriler ile başlamıştır. Cumhuriyet, Güneş, Aydınlık gibi günlük yayınlanan gazetelerde yazılar yazdı. Deli ve Leman dergilerinde yazdı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın