Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı ÇOŞKUN ERTEPINAR KİMDİR?

ÇOŞKUN ERTEPINAR KİMDİR?

1914 yılında Erkilet/Kayseri’de dünyaya geldi. D. Münir imzasını da kullandı. Hanife Hanım ile I. Dünya Savaşı’nda şehit olan Abdullah Efendi’nin oğludur. Kayseri Lisesi’ni ve Sivas Öğretmen Okulu’nu bitirdi. 1937’de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Türkçe-Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu. Çeşitli ortaokul ve liselerde öğretmenlik yaptıktan sonra MEB Ortaöğretim Şube Müdürlüğü, halk eğitim genel müdürlüğü ve bakanlık müsteşarlığı görevlerinde bulundu. 1974’de kendi isteği ile emekliye ayrıldı. 

İlk şiir “Bu Gece” 1930’da Muhit dergisinde D. Münir imzası ile çıktı. Şiirlerinde gösterişten uzak, sade ve aşırı soyutlamalara kaçmayan bir üslup kullanmaya özen gösterdi. Günlük yaşam içindeki küçük ayrıntıları şiirlerinde konu etti. Genellikle bireysel duyguları, yurt güzelliklerini doğal, duru bir anlatımla biçimlendirdi. Hakkında, Ankara’da çıkan Antoloji dergisi 1982’de özel bir sayı, DTCF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde bir tez hazırlandı. Ankara’da bir okula adı verildi. 

Coşkun Ertepınar, “Zaman Bahçesi” ile 1978 Türkiye Milli ve Kültür Vakfı Jüri Özel Ödülü; 1985 Tercüman Kültür ve Sanat Armağanı; 1991 İLESAM Hizmet Şeref Ödülü’nü almıştır. 

Önceki İçerikTARIK TUFAN KİMDİR?
Sonraki İçerikALİ AYÇİL KİMDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın