Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı EFLATUN CEM GÜNEY KİMDİR?

EFLATUN CEM GÜNEY KİMDİR?

Eflatun Cem Güney 1896 yılında Malatya’nın Hekimhan ilçesinde doğmuştur. Küçük yaşlardayken anne ve babasını kaybetmiştir. Sivas Sultanisi’nde öğrenimini tamamlamıştır. 

Konya Öksüzler Yurdunda Türkçe öğretmenliği yapmıştır. Ayrıca Anadolu’nun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapmıştır. Kuvayı Milliye yayın organı Öğüd gazetesinde uzun yıllar faaliyet göstermiştir. Eflatun Cem Güney İrat adlı dergiyi de çıkarmıştır. 

Eflatun Cem Güney Edebi Kişiliği  

Eflatun Cem Güney Masalcı Baba olarak da bilinir. Türk edebiyatında masal denilince akla gelen en önemli sanatçıdır. Eflatun Cem Güney masalları günümüz türkçesiyle yazıldığı için anlaşılması oldukça kolaydır. 
Geleneksel halk hikayeleriyle birlikte bir çok masal derlemiştir. İncelediği masallara baktığımızda kullanılan söz varlığı ögeleri, anlamsal ve dil bilgisel sıralanışı ve sözcüklerin kullanılış yerleri Türkçe’nin gücünü ortaya koymuştur. Eflatun Cem Güney böylece sadece derleyici olduğunu değil aynı zamanda çok iyi bir yazar olduğunu da göstermiştir. 

Eflatun Cem Güney kitapları yaratıcılığını kullanarak yazmıştır. Kitaplarında anlatım konusunda birden çok yolu denemiş, farklı tarzlarda yazmıştır. Bir duyguyu farklı anlatım yollarıyla sunmuştur. Türkçe’nin anlatım şekillerinden mümkün olduğu kadar yararlanmıştır. 

 Eflatun Cem Güney 26 kitabında yer alan 70 masaldaki ögelere baktığımızda atasözleri, deyimler, doldurma sözcükler, bilmeceler, ikilemeler ve yerel söz varlıkları bulunmaktadır. Bunlar başlı başına Türkçe’nin zengin bir dil olduğunun kanıtıdır. 

Böylece karanlıkta kalan sözcükler Eflatun Cem Güney sayesinde aydınlığa çıkarılmıştır. Yazarın Türkçe’nin daha iyi anlaşılıp kullanılması için verdiği uğraşlar neticesinde pek çok eser çevrilip Türkçeye kazandırılmıştır. 

Eflatun Cem Güney en güzel Türk masallarını bulmak için Anadolu’nun çeşitli yerlerinde, çeşitli insanlarla birlikte çalışmalar yapmıştır. Ayrıca Anadolu’da yerel sanat dergilerinin çıkması amacıyla çalışmalar yapmıştır. 

Yazdığı eserler sayesinde pek çok ödülün de sahibi olmuştur. Bunlardan biri Danimarka’da Andersen Kurumu tarafından verilen ödüllerdir. Eflatun Cem Güney ilk olarak 1956 yılında Açıl Sofram Açıl adlı eseriyle Dünya Çocuk Edebiyatı Onur Belgesinin sahibi olmuştur. 1960 yılında ise aynı ödülü Dede Korkut Masalları adlı kitabıyla kazanmıştır. 

Eflatun Cem Güney ayrıca İstanbul Radyosunda Bir Varmış Bir Yokmuş adlı programda masallar anlatmıştır. Anlattığı bu masallar sayesinde büyük beğeni toplamıştır. 

Türk edebiyatının Masalcı Babası Eflatun Cem Güney 1981 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın