Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL KİMDİR?

FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL KİMDİR?

Faruk Nafiz Çamlıbel 1898 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası Orman Bakanlığında memurdur. Çamlıbel ilköğretimini Bakırköy Rüştiyesinde tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için önce Tıp Fakültesine girmiş okulun karakterine uygun olmadığı için 4. sınıfta bırakmıştır. Okulu bıraktıktan sonra İleri gazetesinde yazı işlerinde görev üstlenmiştir.  

Anadolu’yu karış karış gezen Faruk Nafiz Çamlıbel Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Ankara’ya geçmiştir. Bir dönem edebiyat öğretmenliği yapmıştır. 

Tıp fakültesinde okurken şiire ilgi duymaya başlamıştır. Şiirlerini dönemin ünlü dergisinde yayınlamış son şiirlerini İsimsiz Kıtalar ismi ile Kubbe Altı Akademi Dergisinde yayınlatmıştır. 

Karikatür dergilerinde Deli Ozan takma ismi ile mizahi şiirleri de mevcuttur. 1946 yılında siyasete girmiş ve milletvekili olarak seçilmiştir. 
 
Faruk Nafiz Çamlıbel’in Edebi Yaşamı 
 Faruk Nafiz Çamlıbel 1918 yılına kadar yazdığı her şiirinde genel olarak aşk temasını işlemiştir. Şahsi duyguların aruz ölçüsü ile anlatıldığı bu dönem şiirlerinde Servet-i Fünun etkilerine rastlanmaktadır. 

Şarkın Sultanları isimli eseri ile edebiyat yaşamında büyük bir mesafe kat etmiştir. Şiirlerinde aruzu büyük bir ustalıkla kullanması Mehmet Akif, Ahmet Haşim, Yahya Kemal, Tevfik Fikret ile birlikte aruzun son temsilcileri arasında yer almasını sağlamıştır. 

Yahya Kemal tarafından büyük bir övgü ile bahsedilmiş, bu dönemde Yahya Kemal’den etkilenmeye başlamıştır. Ana teması olan aşkı devam ettirmiştir. 

Faruk Nafiz Çamlıbel’in düşünce yapısının değişikliğinde büyük rolü olan Anadolu yaşayışı Han Duvarları isimli şiirinde yeniden can bulmuştur. Kayseri’den Ankara’ya giderken gördüklerinin etkisinde kalarak yazmıştır bu şiirini. 

Faruk Nafiz Çamlıbel 8 Kasım 1973 yılında Akdeniz’i gezmek için bir gemi seyahatine çıkmış, Samsun isimli gemide kalp yetmezliğinden dolayı hayatını kaybetmiştir.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın