Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı HAYDAR ERGÜLEN KİMDİR?

HAYDAR ERGÜLEN KİMDİR?

14 Ekim 1956 tarihinde Eskişehir’de dünyaya gelen Haydar Ergülen, ilk ve orta öğrenimini Eskişehir’de, lise öğrenimini Ankara’da yaptı. Ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi, Sosyoloji Bölümünü bitirdi.
Mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalıştı. İstanbul’da reklam yazarlığı yaptı. Anadolu Üniversitesi’nde yayımcılık, reklamcılık ve Türk Şiiri dersleri, Bahçeşehir ve Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakülesi’nde, ‘Yaratıcı Yazarlık’ ve ‘Türk Şiiri ve Şairler’ dersleri verdi.
İlk şiiri 1972 yılında Eskişehir’de Deneme dergisinde “Umur Elkan”, ilk yazısı da aynı yıl Yeni Ortam gazetesinde “Mehmet Can” adıyla yayınlandı. İstanbul’da Üç Çiçek (1983) ile Şiir Atı (1986) dergilerini yayına hazırlayanlar arasında yer aldı. 1979 yılından itibaren şiirleri Somut, Felsefe Dergisi, Türk Dili, Yusufçuk, Yarın, Yeni Biçem, Gösteri, ile Varlık dergilerinde yayınlandı. İlk şiir kitabı Karşılığını Bulamamış Sorular ise 1981 yılında yayınlandı.
Bir süre, Radikal (Açık Mektup) ve Star gazetesi’nde yazılar yazan Ergülen, halen Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ‘Yaratıcı Yazarlık’ dersleri vermekte ve Birgün Gazetesi’nde köşeyazıları yazmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın