Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı KÜÇÜK İSKENDER KİMDİR?

KÜÇÜK İSKENDER KİMDİR?

Modern edebiyat dönemini olan günümüzün en sevilen yazarı olan Küçük İskender 28 Mayıs 1964 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir.
Gerçek ismi Derman İskender Över’dir. Ressam İskender Över’in oğludur. Kabataş Lisesini bitirmiştir. Cerrah paşa Tıp Fakültesinde öğrenime başladı ve son sınıfta bırakarak Sosyoloji bölümüne geçiş yaptı. Fakat burayı da tamamlamadan ayrıldı ve şiir ile uğraşmaya başladı.
İlk şiirini Milliyet Sanat ekinde yayınladı. Kendi kişisel yaşamını, aşk ve cinsellik konularını ele aldığı şiirleri ile kendi kuşağının en önemli kalemlerinden biri oldu.
Kendisini aykırı ve marjinal bir metropol şairi olarak tanımladı. Şiirlerinde argo kelimelere ve cinsel içerikli sözcüklere sıklıkla yer vermesi akıcı ve hırçın üslubu ile her zaman adından söz ettirmeyi başarmıştır.
Şiirlerinde Cemal Süreya ve Can Yücel’in etkilerine rastlanmış olsa da ironik ve simgesel bir dilin şairi olarak belirlendi.
İkinci Waliz adlı şiir, metin, günlük kitabı ile okurlarıyla buluşan Küçük İskender, bir süredir tedavi gördüğü kanser hastalığı nedeni ile 3 Temmuz 2019 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın

ALİ LİDAR KİMDİR?

Ali Lidar Eskişehir doğumlu öğretmen ve yazardır. Eskişehir Üniversitesinde Felsefe Öğretmenliği bölümünden mezun olmuş ve Anadolu Lisesinde öğretmenlik yapmaktadır. Yaşamı hakkında çok fazla konuşmayan Lidar tam bir...

İSMET ÖZEL KİMDİR?

İsmet Özel 9 Eylül 1944 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. Ailesi aslen Sökeliydi. Babası polis memuruydu. Babasının memuriyeti nedeni ile farklı illerde öğrenimini tamamladı. Hacettepe...

ECE AYHAN KİMDİR?

Ece Ayhan yazmanın tadını erken yaşlarda yaşamış şairlerdendir. Şiire olan ilgisi ortaokul sıralarında idi. Üniversite yıllarında ‘lautreamont, Apollinaire ve Rimbaud’ eserlerinin orijinal metinlerini okuyarak şiirlerine...

TOZAN ALKAN KİMDİR?

Tozan Alkan, 1963 yılında dünyaya gelmiştir. Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunudur. İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde okutmandır. 

CAHİT ZARİFOĞLU KİMDİR?

Tam adı Abdurrahman Cahit Zarifoğlu olan yazar 1940 yılında Ankara’da doğmuştur. Aslen Maraşlı olduğu halde memur babasının tayin durumu yüzünden ilk ve ortaöğretimini Ankara’da...