Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı KÜÇÜK İSKENDER KİMDİR?

KÜÇÜK İSKENDER KİMDİR?

Modern edebiyat dönemini olan günümüzün en sevilen yazarı olan Küçük İskender 28 Mayıs 1964 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir.
Gerçek ismi Derman İskender Över’dir. Ressam İskender Över’in oğludur. Kabataş Lisesini bitirmiştir. Cerrah paşa Tıp Fakültesinde öğrenime başladı ve son sınıfta bırakarak Sosyoloji bölümüne geçiş yaptı. Fakat burayı da tamamlamadan ayrıldı ve şiir ile uğraşmaya başladı.
İlk şiirini Milliyet Sanat ekinde yayınladı. Kendi kişisel yaşamını, aşk ve cinsellik konularını ele aldığı şiirleri ile kendi kuşağının en önemli kalemlerinden biri oldu.
Kendisini aykırı ve marjinal bir metropol şairi olarak tanımladı. Şiirlerinde argo kelimelere ve cinsel içerikli sözcüklere sıklıkla yer vermesi akıcı ve hırçın üslubu ile her zaman adından söz ettirmeyi başarmıştır.
Şiirlerinde Cemal Süreya ve Can Yücel’in etkilerine rastlanmış olsa da ironik ve simgesel bir dilin şairi olarak belirlendi.
İkinci Waliz adlı şiir, metin, günlük kitabı ile okurlarıyla buluşan Küçük İskender, bir süredir tedavi gördüğü kanser hastalığı nedeni ile 3 Temmuz 2019 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın