Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı MEHMET EMİN YURDAKUL KİMDİR?

MEHMET EMİN YURDAKUL KİMDİR?

Mehmet Emin Yurdakul 13 Mayıs 1869 yılında İstanbul’da doğmuştur. Milli Edebiyat şiirinin öncüsüdür Yayınladığı Türkçe Şiirler isimli şiir dergisi ile çok önceden milli şiirin öncülüğünü yapmıştır. Servet-i Fünun döneminde yayınlamıştır. 
Mehmet Emin Yurdakul’un şiirlerindeki ortak nokta halkın karamsar ruh halinden kurtarmaktadır. Milliyetçi, halkçı ve medeniyetçi bir şairdir. Şair milli romantik duyuş tarzının ilk temsilcisi olmaktadır. 

Mehmet Emin Yurdakul edebi yaşama şiir ile başlamıştır. İlk şiirini Servet-i Fünun dergisinde yayınlamıştır. Sade bil dil kullanmayı tercih etmiştir. 

Birçok eleştirmen onun şiirlerini Türkçenin ahenginden ve doğallığından uzak bulmuştur. Şiirlerindeki konularını halktan ve tarihten alır. 

Cenge Giderken isimli şiirinde yer alan en meşhur dizesi Ben Bir Türküm, dinim, cinsim uludur ile tanınmaktadır. Bu şiirini Yunan Savaşı döneminde kaleme almıştır. 

Hece ölçüsünü kullanmıştır. Mehmet Emin Yurdakul şiirde durağı kaldıran şair olmuştur. Yusuf Akçura ile birlikte Milli Mücadeleye katılmıştır. Şairin yazım özelliklerinden dolayı edebiyatımızda Milli Şair unvanını almıştır. 

Önceki İçerikFAKİR BAYKURT KİMDİR?
Sonraki İçerikCEMİL MERİÇ KİMDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın