MEHMET RAUF

Mehmet Rauf 1875 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 23 Aralık 1931 yılında İstanbul’da yaşamını yitirdi. Türk Edebiyatının psikolojik roman türünden ilk örnek olan Eylül romanı ile tanındı.  

İstanbul’da ilk ve Orta öğrenimi tamamladıktan sonra Bahriye Mektebini bitirerek deniz subayı oldu. Staj için Girit’e gitti ve Kiel kanalının açılış töreni için Almanya’ya gönderildi.  

1908 yılından sonra subaylıktan ayrıldı ve tam zamanlı yazarlık yapmaya başladı. Farklı zaman dilimlerinde iki adet kadın dergisi yayınladı. Ticaretle uğraştı ve yaşamının son yıllarını yoksulluk içinde geçirdi.  

Mehmet Rauf ilk öyküsünü 16 yaşında iken yazdı. Servet-i Fünun ve Mektep dergilerinde yazılarını yayınladı.  

Halit Ziya Uşaklıgil’den sonra Servet-i Fünun romanının ikinci önemli ismi olmuştur. Edebiyat yaşamında Rauf Vicdani, Besim Rauf gibi mahlasları kullandı.  

Mehmet Rauf’un Türk Edebiyatında kendine kendine üstat olarak kabul ettiği isim Halit Ziya Uşaklıgildir. 

Önceki İçerikBEHÇET NECATİGİL
Sonraki İçerikKEMAL TAHİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın

MİTHAT CEMAL KUNTAY KİMDİR?

Mithat Cemal Kuntay 1885 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 1956 yılında ise İstanbul da yaşamını kaybetti. Bir tek romanı olan Üç İstanbul ile büyük...

MEHMET KAPLAN KİMDİR?

Mehmet Kaplan 5 Mart 1915 yılında Eskişehir Sivrihisar'da dünyaya geldi. Ortaöğrenimini Eskişehir'de tamamladı. İstanbul Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatından mezun oldu. Önce...

MEHMED FUAD KÖPRÜLÜ KİMDİR?

Mehmed Fuad Köprülü, 4 Aralık 1890 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Edebiyat ve tarih alanında ilerlemek için hukuk öğrenimini yarıda bırakmıştır. 1909 yılında Fecr-i Ati topluluğuna...

ZİYA OSMAN SABA KİMDİR?

Ziya Osman Saba, 30 Mart 1910 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir.Yedi Meşaleciler Hareketinin kurucularındandır. Şair olarak ün kazanan edebiyatçı yazar, küçük hikaye türünde de eserler vermiştir. 

TEVFİK FİKRET KİMDİR?

Tevfik Fikret 1867 yılında İstanbul Kadırga’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Mehmet Tevfik’tir. 12 yaşında iken öksüz kalan Tevfik Fikret Mahmudiye Rüştiyesi’nde okumuştur.