Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı MEMDUH ŞEVKET ESENDAL KİMDİR?

MEMDUH ŞEVKET ESENDAL KİMDİR?

Memduh Şevket Esendal 29 Mart 1883 yılında Çorlu’da dünyaya geldi. M.Ş.E ve Mustafa Memduh gibi mahlasları kullandı. Yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

İlkokulu bile okuyamadı ama kendini çok iyi geliştirdi.20 yaşında iken İttihat ve Terakki Cemiyetine girdi. Babasının ölümünden sonra ailesinin tüm sorumluluğunu kendi üstüne aldı. İstanbul’a göç etti. İstanbul Teftiş kuruluna çağrıldı, parti müfettişi olarak görev yaptı. 

Tüm yurdu gezdi. Kurtuluş savaşında Atatürk ile birleşen İttihatçıların arasında yer aldı. Büyük Millet Meclisi kurulduktan sonra Azerbaycan’a ortaelçi oldu. Bu görevinden sonra İstanbul’a döndüğünde liselerde tarih ve coğrafya öğretmenliği yaptı. 

Tahran elçiliğine atandı. Elazığ’dan Milletvekili oldu. Kabil ve Moskova elçiliği yaptı. Bilecik’ten milletvekili oldu. Daha sonra CHP genel sekreteri olarak seçildi. 16 Mayıs 1952 yılında vefat etti.  

1934 yılında ilk romanı Ayaşlı ile Kiracıları eserini M.Ş.E mahlası ile yayınlandı. Bu romanına CHP’nin düzenlediği roman yarışmasında birinci oldu. Politikacı yönünü edebiyattan ayrı tutmak istediği için 12 tane ayrı mahlas ile yazılarını ve romanlarını yayınladı. Cumhuriyet dönemi öykücülük alanında kendine özgün bir yer edindi. Bu dönemde yaygın olan Türk Öykücülüğü Memduh Şevket Esendal’ın kalemi ile apayrı bir nitelik kazandı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın