Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı NECATİ CUMALI KİMDİR?

NECATİ CUMALI KİMDİR?

Türk Edebiyatının önemli isimlerinden olan Necati Cumalı 1921 yılında Yunanistan’da doğmuştur. İzmir’de lise eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 
 

Mezun olduktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğünde çalıştı.  

Belirli bir dönem İzmir Urla’da avukatlık yapmıştır. Paris Basın Ataşeliğinde memurluk yapan Necati Cumalı eşinin görevi nedeni ile İsrail’de ve Paris’te yaşamıştır. Ülkeye döndükten sonra İstanbul’a yerleşerek yaşamını burada tamamladı. 

Necati Cumalı 1963 yılından sonra yaşamını yazarlık yaparak kazanmaya başlamıştır. Birçok ülkeden davetler aldı ve bu ülkelerin ziyaret etti.  

Necati Cumalı’nın yazdığı şiirler Varlık ve Servet-i Fünun gibi dergilerde yayınlanmıştır. Garip akımı şairleri ve 1940 kuşağının şairlerinden ziyade aydınlık bir anlatım diline sahipti ve lirik şiirleri ile popüler şairler arasında yer aldı. 

Şiirlerinde sevinç, sevgi ve özlem gibi çağın toplumsal sorunlarını ele aldı. Şiirden sonra öykü ve roman türünden de eserlere de yöneldi.  

Şiirlerinde dili ayrıntılı ve ustaca kullanmasından dolayı kendini çokça okutan yazarlar arasına girmeyi başardı. 

2001 yılında akciğer kanseri nedeni ile İstanbul’da yaşamını yitirdi. Urla’daki evi Kültür Bakanlığı tarafından müze haline getirildi.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın