Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı OKTAY RIFAT HOROZCU KİMDİR?

OKTAY RIFAT HOROZCU KİMDİR?

Oktay Rıfat Horozcu’nun hayatına değinecek olursak 10 Haziran 1914 yılında Trabzon’da doğmuştur. Ankara Hukuk Fakültesini bitirmiştir. Paris’de 3 yıl boyunca Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğrenim görmüştür.  

2.Dünya Savaşından sonra eğitimini yarıda kesmiştir. Ülkeye döndükten sonra çeşitli devlet kademlerinde görevde bulunmuştur. 1973 yılında Devlet Demir Yolları görevinden emekli olmuştur. 

Oktay Rıfat Horozcu’nun Edebi Kişiliği 

Oktay Rıfat Horozcu Garip akımın önemli sanatçılarından biridir. Şiirlerinde sürekli kendini yenilemiştir. İlk olarak toplumcu eserler vermiştir. Daha sonra bireyselciliğe ve gerçeküstücülüğe yönelmiştir. En son olarak da toplumcu anlayışla şiirlerini yazmıştır. 

Garip akımından sonra sanat toplum içindir anlayışından sıyrılan şair sanat sanat içindir anlayışını benimsemiştir. Bu nedenle soyut şiirler yazmıştır. Oktay Rıfat Horozcu şiirlerini mecaz anlatımın yanı sıra günlük konuşmalardan, deyimlerden ve halk söyleyişlerinden oluşturmuştur.  

İleri şiir adını verdiği toplumu yükselten ve ileri götüren bir sanat anlayışını benimsemiştir. Şiirlerinde parça güzelliğinden bütün güzelliğine geçiş yapmıştır. Modern ressamlar gibi dünyaya yeni bir biçim vermiştir. Gerçekçi, toplumcu, bireyci, gerçeküstü akımlarının bakış açısını mutlu bir gözle okuyucusuna aktarmıştır. 

Halk şiiri geleneğini geliştirmeye çalışmıştır. İlk şiirlerinde kent yaşamını ve insanlarını anlatmıştır. Lirizm akımından etkilenmiştir. 

Oktay Rıfat Horozcu roman ve oyun türlerinde de eserler vermiştir. Oktay Rıfat Horozcu emekli olduktan sonra 18 Nisan 1988 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın