Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı ORHON MURAT ARIBURNU KİMDİR?

ORHON MURAT ARIBURNU KİMDİR?

Orhon Murat Arıburnu 1918 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1935 yılında Konya Askeri Ortaokulunu bitirdi. Bursa Işıklar Askeri lisesinden ayrıldı. Eğitimini İstanbul Haydarpaşa Lisesinde tamamladı. Hukuk Öğrenimini yarıda bıraktı. Bir süre Almanya’da Filoloji üzerine eğitim aldı. öğretmenlik ve muhabirlik yaptı. İstanbul belediyesinin Hukuk işlerinde görev yaptı. 

Orhon Murat Arıburnu 1936 yılında Edebiyat Dergisinde ilk şiirini yayınladı. Gün, Varlık, Genç Nesil gibi dönemin dergilerinde şiirlerini yayınladı. 1947 yılında Türkiye’de ilk olan şiir sergisini açtı. Günlük yaşam dili ile kaleme aldığı şiirleri, şaşırtıcı ve yergi ögelerini barındırır. Şair biçimsel olarak Garip Şiir’e konuları ile toplumcu şiir’e yakındır. Orhon Murat Arıburnu  1946 yılında Şadan Kamil’in Gençlik Günahı isimli filmi ile sinema hayatına giriş yaptı. 

1951 yılında kendisinin yönettiği ve oynadığı Yüzbaşı Tahsin filmi ile Kurtuluş Savaşını konu aldı. 1952 yılındaki Sürgün filminde yine Kurtuluş Temasını işledi. kanlı para isimli filmi ile Türk Filmi Festivalinde yönetmen, oyuncu ve senaryo yazarı olarak ödül aldı. 1959 yılında Tütün Zamanı filmi ile Yılmaz Güney’in popülerliğinin artmasına yardımcı oldu. Yaşamının son zamanlarını Almanya’da geçirdi. 11 Nisan 1986 yılında Berlin’de yaşamını yitirdi. 

Önceki İçerikONAT KUTLAR KİMDİR?
Sonraki İçerikÖMER POLAT KİMDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın