Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı ÖZDEMİR NUTKU KİMDİR?

ÖZDEMİR NUTKU KİMDİR?

Özdemir Nutku, 12 Ocak 1931 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1942 yılında Robert Kolejine girmiş ve hazırlık sınıfları ile beraber sekiz yıl orta eğitimin ardından 1950 yılında B.A. derecesi ile mezun olmuştur. 

Özdemir Nutku, 7 yaşında piyanoya başlamış ve 1949 yılında ilk ve son klasik piyano konserini verdikten sonra 50’li yıllarda bir caz kuarteti kurarak caz piyanisti olarak tanınmıştır. 

Ailesi ile Ankara’ya taşındıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk fakültesine bir yıl devam etmiş, 1952 yılında aynı Üniversitenin DTCF İngiliz Dili ve Edebiyatı Kürsüsüne yazılmıştır. 1950 yılında da ilk şiir kitabı Eller yayımlanmıştır. 

1956 yılında Üniversiteden mezun olan yazar, aynı yıl bir bursla Almanya’ya gitmiş ve Göttingen kentindeki Georg-August Üniversitesi, tiyatro bölümüne alınmış 1959 yılında da mezun olmuştur. 

Birçok uluslararası kongrede ülkemizi temsil eden ve aynı zamanda oyun sahneleme hocası ve tiyatro yönetmeni olan Özdemir Nutku, bu zamana kadar yüze yakın oyun sahnelemiştir. Çeşitli uluslararası Tiyatro Şenliklerinde yönetmen olarak birincilik ve ikincilik ödülleri almıştır. 

Güzel Sanatlar Fakültesinde dekan yardımcılığı ve dekanlık yapan yazar, 12 Ocak 1998 yılında yaş haddinden emekli olmuştur. Aynı fakültede iki yıl ders verdikten sonra 2000 yılı başında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki Yakın Doğu Üniversitesinde Sahne Sanatları Fakültesini kurmak üzere davet edilmiştir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın