Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı SEVİM BURAK KİMDİR?

SEVİM BURAK KİMDİR?


Alman Lisesi’nin orta bölümünü bitirdi. Kitapevi tezgahtarlığı, terzilik, mankenlik gibi işlerde çalıştı. iş hayatına atıldı. Terzilik, mankenlik, kitapevlerinde tezgâhtarlık yaptı, bir giyim atölyesi açtı, kapattı. Ressam Ömer Uluç’la evliyken bir süre Nijerya’da yaşadı. İki kez evlenip ayrıldı.

Edebiyat hayatı, 1951’de Yeni İstanbul gazetesinde yayımlanan “Büyük günah” adlı öyküsü ile başladı.

Hikaye, roman ve oyunlarında, dilin sınırlarını zorlayan, görselliğin ağır bastığı anlatımıyla, aynı kişilerin ve şeylerin değişerek tekrar tekrar boy gösterdiği, çok renkli ve sıkı örülmüş bir dünya yarattı.

1950-1960 yılları arasında dergilerde yayımlanan öyküleriyle ilgi çeken Sevim Burak’ın “Yanık Saraylar” adlı kitabının çıkışı 1965 yılının edebiyat olayı olarak görüldü. On beş yılı aşan bir suskunluk döneminin ardından yayımlanan “Sahibinin Sesi”, “Everest My Lord”, İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar”, “Palyaço Ruşen” adlı eserleri de büyük ilgi gördü.

Yazarın farklı ülkeler görme merakı sonucu ortaya çıkan “Afrika Dansı” adlı öykü kitabı da yazarın edebiyattaki yerini sağlamlaştırdı. Sevim Burak 1983 yılında İstanbul’da öldü.

Önceki İçerikSİNA AKYOL KİMDİR?
Sonraki İçerikVALA NURETTİN KİMDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın