Ana Sayfa EDEBİYAT Yazarın Hayatı TARIK BUĞRA KİMDİR?

TARIK BUĞRA KİMDİR?

1918 yılında Akşehir’de doğmuştur. İlköğrenimini Akşehir’de tamamlamıştır. 1936 yılında Konya Lisesinden mezun olmuştur. Yazar olmaya lise yıllarındayken karar vermiştir. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini 2 yıl okuduktan sonra Hukuk Fakültesine geçiş yapmıştır. Daha sonra ise Edebiyat Fakültesinde öğrenim görmeye başlamıştır.  

Tarık Buğra mezuniyet tezini vermeden Edebiyat Fakültesinden ayrılmıştır. Nasrettin Hoca adlı gazeteyi babasıyla birlikte çıkarmıştır. 1976 yılında Tercüman gazetesinden ayrılmıştır. Bundan sonra ise tamamen edebiyata yönelmiştir. Birçok ödülü vardır. Tarık Buğra Devlet Sanatçısı unvanını kazanmıştır. 

Tarık Buğra hikaye, roman, tiyatro ve fıkra türlerinde eserler yazmıştır. Yarınların Romanı ile yayın hayatına başlamıştır. Eserlerinde toplumsal çatışmaları psikolojik açılardan yazmıştır. Bunun için onun eserlerinde sanatın gerçekliği toplum gerçekliğinin karşısındadır. 

1960 yılından sonra roman türüne daha çok ağırlık vermiştir. Roman ve hikayelerine bakıldığında toplumumuzun tarihini kurgusallaştırarak kendine özgü üslubuyla birleştirmiştir. Toplumun değer yargılarını ve sorunlarını işlerken sanatın insanı yücelten bir dal olması gerektiğini belirtmiştir. 

Tarık Buğra roman ve hikayelerinde çevre, kişi ve olayları çok derin bir gözlemle incelemiştir. Bunların soyut derinliğine inerek anlatmıştır. Yapıtlarında dil kullanımına özen göstermiştir. Bu nedenle şive taklitlerine ve gelip geçici olan dil görüntülerine yer vermemiştir. Roman ve hikayelerinde şiirli yoğun bir anlatım vardır. 

Tarık Buğra eserlerinde ayrıntılara girmemiştir. Sadece gözleme yer vermiştir. Aşk, yalnızlık ve uyumsuzluk gibi temalar eserlerinde görülür. Roman kahramanlarını her yerde rastlanabilen tipler olarak seçmiştir. Karakterindeki iyimserliği olaylarında ve kahramanlarında görülmüştür. 

Nesnel bir anlatımı vardır. Olaylara çok fazla yer vermemiştir. Genelde iç gerçekleri anlatmıştır. 

Devlet Sanatçısı olan Tarık Buğra kanser hastalığına yakalanmıştır. 26 Şubat 1994 yılında tedavi gördüğü hastane olan Çapa Tıp Fakültesinde hayata gözlerini yummuştur. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın

OKTAY RIFAT HOROZCU KİMDİR?

Oktay Rıfat Horozcu’nun hayatına değinecek olursak 10 Haziran 1914 yılında Trabzon’da doğmuştur. Ankara Hukuk Fakültesini bitirmiştir. Paris’de 3 yıl boyunca Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğrenim görmüştür.  

LEYLA ERBİL KİMDİR?

Leyla Erbil 12 Ocak 1931 İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası denizci olduğu için dünya gezilerinde katılarak birçok kültürün görgüsü ile iç içe büyüdü....

VEDAT TÜRKALİ KİMDİR?

Vedat Türkali, 13 Mayıs 1919 Samsun doğumludur. Türk senarist, şair ve roman yazarı olan Vedat Türkali’nin asıl adı Abdulkadir Pirhasan’dır. Samsun lisesinde okuduktan...

LATİFE TEKİN KİMDİR?

Latife Tekin 1957 yılında Kayseri Bünyan'da dünyaya gelmiştir. 9 yaşında iken ailesi ile birlikte İstanbul'a taşınmıştır.  Beşiktaş kız lisesinde okuduktan sonra İstanbul telefon...

MELİH CEVDET ANDAY KİMDİR?

Melih Cevdet Anday, 13 Mart 1915 de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Çocukluk yılları Kadıköy’de geçen Anday, lise eğitimini ise Ankara’da tamamlamış ve burada...