Ana Sayfa MANŞET YAHYA KEMAL BEYATLI KİMDİR?

YAHYA KEMAL BEYATLI KİMDİR?

Yahya Kemal Beyatlı 2 Aralık 1884 yılında Üsküp’te doğmuştur. Gerçek ismi Ahmed Agâh’tır. İlkokulu için mahalle mektebine ardından özel bir okula gönderildi. 

Üsküp İadesi’ne başladı. Okulda okurken bir yandan da medreseye devam ederek Arapça ve Farsça dillerini öğrendi. 

Lise sıralarında okurken şiir yazmaya başladı. Tevfik Fikret önderliğinde ortaya çıkan Servet-i Fünun şairlerinin etkisinde kaldı. Aruz vezni ile şiirler yazdı.  

Annesini veremden kaybettikten sonra babasının ikinci kez evlenmesine tepki olarak Üsküp’e döndü. Burada çok kalamadı ve Selanik’e döndü. 

Yahya Kemal Beyatlı bir dönem yazdığı şiirlerinde Esrar mahlasını kullandı. Lise eğitimine devam etmek için İstanbul’a geldi. Vefa Lisesinde okurken Malumat dergisinde Ağah Kemal mahlası ile şiirler yazdı. 

Monarşi karşıtı görüşe destek verdi. II. Abdülhamit’e eleştirel söylemlerde bulundu. Jön Türklere özenen yazar Fransa’da bu cephenin içinde yer almak için Paris’e gitti. Burada Fransızca eğitimine başladı. Üniversite yıllarında Albert Sorrel’in derslerinden etkilendi. 

Türk sanatı ve şiirini derinlemesine inceleyerek farklı bir sanat anlayışı geliştirdi. Fransız edebiyatının şairlerinde ilhan alan Beyatlı Fransız tarzı şiir unsurlarını Türk şiir anlayışına adapte etmeye çalıştı. 

Servet-i Fünunculardan yolunu ayırdı. Köklerine bağlı olarak bir gözü batıda klasik olmayan şiirler yazdı.  

Gazel ve musiki tarzında şiirleri ile edebi çevrelerde tanınan bir isim haline geldi. Dönemin popüler dergilerinde çeşitli eserler kaleme aldı. Söz söylemede ustalığı ve ince üslubu ile Lozan Antlaşması görüşmelerine gönderilen kurul içinde yer aldı. 

Yeni Türkiye devletinin kurulmasının ardından Urfa milletvekili olarak meclise girdi. Yaş haddinden emekli olduktan sonra bir bağırsak hastalığına yakalandı 1 Kasım 1958 yılında İstanbul’da vefat etti. 

Önceki İçerikORHAN PAMUK KİMDİR?
Sonraki İçerikGÜLTEN AKIN KİMDİR?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın

SALAH BİRSEL KİMDİR?

Salah Birsel, 1919 yılında Bandırma, Balıkesir'de dünyaya gelmiştir. İlk şiiri 1937 yılında Gündüz dergisinde çıkmıştır. Günlüklerini 1950 yılında Beş Sanat dergisinde yayımlamıştır....

NECATİ CUMALI KİMDİR?

Türk Edebiyatının önemli isimlerinden olan Necati Cumalı 1921 yılında Yunanistan’da doğmuştur. İzmir’de lise eğitimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.  

ÖMER BEDRETTİN UŞAKLI KİMDİR?

Ömer Bedrettin Uşaklı, 1904 yılında Uşak'ta dünyaya gelmiştir. 1924 yılında İstanbul Kabataş Erkek Lisesini bitirmiş, 1927 yılında Mülkiye Mektebinden mezun olmuştur. Mudanya...

MEHMET BAYDUR KİMDİR?

Mehmet Baydur, 9 Ağustos 1951 yılında Ankara'da dünyaya gelmiştir. Orta öğrenimini Ankara'da Atatürk lisesi ve Gazi lisesinde tamamladıktan sonra İngiltere'ye gitmiştir. 1974-1978...

GÜLTEN DAYIOĞLU KİMDİR?

Gülten Dayıoğlu 15 Mayıs 1935 yılında Kütahya'da dünyaya geldi. İstanbul'da Atatürk Kız Lisesinde okudu. Bir dönem hukuk fakültesinde okudu. Daha sonra dışarıdan...