KIRKLAR DİVANI

Kitap Açıklaması

Prof. Dr. Muhsin Macit

Klasik Türk Şiiri alanında otorite isimlerden biri olan Prof. Dr. Muhsin Macit’in bütün eserleri sırasıyla Muhit Kitap’taki yerini alıyor.

Kırklar Divanı, divan şiiri üzerine incelemelerden oluşuyor. Bu kitapta adeta geçmiş günümüze getiriliyor. Oturmuş bir üslup, zengin bir dil, yüksek bilgi ve işini severek yapmanın muhteremliği Kırklar Divanı’nda bir araya geliyor.

Arka Kapak

Divan şairleri şiirin bir dil oyunu olduğunu biliyorlardı. Bu oyunun kurallarını belirleyen temel ilkeler vardı. Bu ilkelerin başında da mısra estetiğine sadakat geliyordu. En küçük birim olan mısradan beyte, beyitten manzumeye erişilirdi. Ama divan estetiğinde beyit güzelliği esastı. Onun için Yahya Kemal, divanları okumak yerine büyük şairlerin berceste mısra ve beyitlerini bir antolojide okumanın daha isabetli olacağını söylüyordu. Ne var ki bercesteleri bile okuyup estetik haz almayı aradan geçen zaman, değişen dünya ve dil zorlaştırıyor. Kırklar Divanı, bu zorlukları Türkçe sevgisiyle aşarak eski şiirin zevkine varılabileceğini göstermek niyetiyle seçilmiş örnekler üzerine aşkla yazılan kırk denemeden oluşuyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Önceki İçerikMAYMUN YILI
Sonraki İçerikKORONADAN KORUNMAK MÜMKÜN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın