Ana Sayfa ETKİNLİK TAKVİMİ Bitirilmeyen termik santraller ne olacak?

Bitirilmeyen termik santraller ne olacak?

Türkiye Kömür İşletmeleri 2012-2013 yılları arasında enerjide dışa bağımlılığı azaltmak, ülkenin artan enerji ihtiyacının karşılanmasını sağlamak amacıyla hem kendi üretim kapasitesini artırmak hem de özel sektörün de bu alana yatırım yapmasını sağlamak amacıyla elinde bulunan linyit üretim sahaları için ihale düzenledi. Alanlara termik santral kurulması şartı ve rödövans yani kömür üretimi veya elektrik enerjisi üretiminden pay alma yöntemiyle TKİ’nin elinde bulunan 5 alan ihale ile verildi. 

2018 yılına kadar verilen ihalelerden biri hariç diğerlerine çivi bile çakılmadı. 2018 yılında TKi’nin faaliyet raporunda da konuya yer verildi ve yeni bir yol haritası çizileceği raporda belirtildi. Fakat 2020’nin ilk  günlerinde bile henüz atılmış bir adım yok. 

HEM ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK HEM DE İSTİHDAM YARATACAKTI

Konunun uzmanları, TKİ’nin bugüne kadar ihale başında verilen teminat mektuplarını nakde çevirmesi ve alanların yeniden ihale edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Her alana göre değişiklik gösterse de bahsedilen teminat mektuplarının ortalama değerinin 15 milyon TL olduğu söyleniyor. Bu 60 milyon liranın kuruma gelir olarak kaydedilmesi gerekiyor. 

Bu tabi sadece görünen zarar. Ayrıca Türkiye’de bol miktarda çıkan linyitin ekonomiye kazandırılamaması da işin başka bir boyutu. 2012 yılına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın öncülük ettiği “Milli Enerji” politikası ile birlikte hem linyitin ekonomiye kazandırılması hem de enerjide dışa bağımlılığın azaltılması için bu projelerin hayata geçmesi gerekiyordu. 

Tabi bir de istihdam var yönüyle bakılması gerekiyor projelere. Kütahya Domaniç, Bingöl Karlıova, Bursa Keles, Adana Tufanbeyli’de yapılması planlanan termik santraller bölgede yeni bir istihdam da yaratacaktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın