Ana Sayfa ETKİNLİK TAKVİMİ Emsal karar! Bankanın geri ödemesine karar verildi

Emsal karar! Bankanın geri ödemesine karar verildi

Merkez Onikişubat ilçesinde ev almak için bankadan kredi çeken A.C,  bir süre sonra kredinin dosya masrafının kendisine iade edilmesini talep etti.

Avukatı Duran Karademir ile kredi evrakını inceleyen A.C, iade edilen  dosya masrafından 10 yıllık faiz tutarı alındığını farketti.

A.C. avukatı aracılığıyla kredi masrafının faizinin de iadesi için  Onikişubat İlçe Tüketici Hakem Heyeti’ne müracaat etti.

Şikayet üzerine toplanan heyet, alınan faizin tüketiciye iadesine  karar verdi. Bunun üzerine dosya masrafının faizi A.C’ye ödendi.

Karademir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı bankaların,  müvekkilinin yanı sıra diğer tüketicilerden de yasal olmayan dosya masrafı  kestiğini belirtti.

Başvuru üzerine çıkan karara bankanın da itiraz etmediğini ve tüketici  hakem heyeti kararını icraya koyduklarını dile getiren Karademir, şunları  kaydetti:

“Banka burada yapmış olduğu birçok haksız kesintilerin yanında  ödemediği ya da kullandırmadığı bir paraya faiz yansıtarak tekrar almış oluyor.  Kredi kullanan tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren önemli bir konu olduğu için biz  bu işin sonuna kadar gideceğiz. Krediler büyük olunca bu durum gözden kaçabiliyor  ama biz bunu tespit ettik. Hakem heyetine başvurduk. Sonuç da lehimize oldu.  Banka da itiraz etmedi. Son 10 yılda kullanılan bütün kredi işlemlerinde bu durum  geçerlidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın

ABBAS SAYAR KİMDİR?

Abbas Sayar 21 Mart 1923'de Yozgat'ta doğmuştur. Liseyi bitirdikten sonra maddi imkansızlıklar nedeni ile üniversiteye gidemedi. Kısa süreli memurluk yaptı ve yedek subay...

CEMİL MERİÇ KİMDİR?

Cemil Meriç 12 Aralık 1916 yılında Hatay’da dünyaya gelmiştir. Liseyi Hatay Lisesi’nde okumuştur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini kazanmıştır. Ancak öğrenimini tamamlayamamıştır. Hatay’a dönmüştür.   

MEHMET EMİN YURDAKUL KİMDİR?

Mehmet Emin Yurdakul 13 Mayıs 1869 yılında İstanbul’da doğmuştur. Milli Edebiyat şiirinin öncüsüdür Yayınladığı Türkçe Şiirler isimli şiir dergisi ile çok önceden milli...

FAKİR BAYKURT KİMDİR?

Fakir Baykurt 15 Haziran 1929 yılında Burdur'da dünyaya geldi. Köylü bir ailenin çocuğuydu. 1948 yılında Gönen Köy Enstitüsünü bitirdi ve köy öğretmenliği...

HASAN ALİ TOPTAŞ KİMDİR?

Hasan Ali Toptaş dili kullanmadaki ustalığı ile eşsiz bir ziyafet sunan post modern edebiyatın en iyi temsilcilerinden biridir. 1958 yılında Denizli’nin Çal ilçesinde...