Ana Sayfa ETKİNLİK TAKVİMİ Yeni gelir kapısı! Kilosu 14 bin lira...

Yeni gelir kapısı! Kilosu 14 bin lira…

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Türkoğlu ilçesine  bağlı Çobantepe Mahallesi’ndeki törende, Tarım ve Orman Bakanı Bekir  Pakdemirli’nin Kahramanmaraş temaslarında, trüf mantarı fikrinin ortaya  çıktığını, daha sonra bütün altyapıyı hazırlayarak hem ilçenin hem de şehrin  kalkınmasına katkı sağlayacak fidanların dikimini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Trüf mantarının ekonomik değerinin çok yüksek olduğunu, ilaç  sanayisinde kullanılan, “ölümsüzlük iksiri” olarak da bilinen bir mantar türünü  bölgede hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Öçal, “Bölgenin  toprakları çok verimli. İnsan kaynağı da önemli. Biz de bu bölgenin özellikle  kadın istihdamını artırmak, kadının emeğini ekonomiye katmak amacıyla böyle bir  çalışma yaptık. Aynı zamanda bir kadın kooperatifi kuralım istedik. Hem de bu  mantarın yetiştiriciliği ve işletmeciliği konusunda kadınlara burada bir iş  sahası açalım istedik.” dedi.

Kilosu 14 bin lira

Kilosu yaklaşık 500 lira ile 14 bin lira arasında değişen bir mantar  türünün artık Türkoğlu’nda hayat bulacağını ifade eden Öçal, şöyle konuştu:

“5 hektar alanda yıllık 600 kilogram bir ürün almayı hedefliyoruz.  Bunun da çiftçimize getirisinin yaklaşık 300 bin lira ile 8 milyon 400 bin lira  arasında olmasını bekliyoruz. Denemelerimizden iyi sonuç alacağımızdan eminim.  Toprak da beklenenden çok daha verimli çıktı. Sahayı daha da genişletebiliriz.  Çünkü elimizden geldiğince ilçelerimizi ve bölgemizi kalkındırmaya çalışıyoruz.”

“Kralların yiyeceği”

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör de katma  değeri çok yüksek trüf mantarının bölgeye önemli katkısının olacağını,  kalkınmanın yerelden başladığını, bu kalkınmanın bir boyutunun da tarım ve  hayvancılık olduğunu belirtti.

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş da 5 hektar alana  bin 500 trüf aşılı fidan diktiklerini, 4 yıl bakımını kendilerinin yapacağını  aktardı.

Mantarların 4 yıl sonra oluşmaya başlayacağını anlatan Altındaş,  “Mantar tespiti köpeklerle yapılıyor. Bu konuda da köylümüze yardımcı olup  mantarları çıkarmaya başlayacağız.  ‘Kralların yiyeceği’ denilen ve maddi değeri  çok yüksek bir mantar. Çalışmanın sonucunda burada ilk etapta 400-500 kilo mantar  verimi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş da desteklerinden dolayı Tarım  ve Orman Bakanlığına ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal’a  teşekkür etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
İsminizi buraya girin

Gözden Kaçırmayın