Ana Sayfa GENEL Amerika'da yaşayan Türkler bugün bu haberi okuyor

Amerika’da yaşayan Türkler bugün bu haberi okuyor

Beyaz milliyetçi Richard Spencer Florida üniversitesi sanat merkezi’nde sahneye çıkınca kalabalığın içindeki düzineler kalktı, yumruklarını kaldırdı ve bir araya gelerek slogan atmaya başladılar:
“Evine git, Nazi, evine git!” “Siyah hayatlar önemli!”
“Gizleyemezsin! Soykırımı destekliyorsun!”
“Yüksek sesle, açık söyle: Naziler burada hoş karşılanmıyor!”

Spencer’in onlarla konuşma çabalarına rağmen, Perşembe günü yaptığı konuşmada, sahnede bulunduğu süre boyunca devam eden cümleleri kalabalığı çileden çıkarmıştı.
Öfke belirtisi göstermemeye gayret etse de Spencer’ın sabrını kaybetmesine neden oluyor gibi görünüyordu.
“Benim söylemek istediğim şeyin güçlü cümleler olduğunu biliyorsunuz. Benim söylediğimin dünyayı değiştireceğini biliyorsunuz” diye bağırdı Spencer. “Bizden daha güçlü ve hepiniz biliyorsunuz.”
Dersi, daha iyi gitmeyen bir soru-cevap oturumuna kaydırdı. Vizyonunu Kuzey Amerika’da “devrimci bir konsept” olarak adlandırılan beyaz bir “etno-devlet” e açıklama girişimleri kesintisiz olarak kesildi.
“Hepinize yaşamlarınızın en önemli ücretsiz konuşma etkinliğine katılmak için muhteşem bir fırsat verildi,” diye bağırdı bu kez Spencer.
Mekân içerisindeki protestonun yanı sıra salon dışanda da gerginlik yüksekti.
Spencer’ın planlanan konuşmasından yaklaşık iki saat önce, 1000’den fazla protestocu Spencer’ın konuşma yapacağı Phillips Sahne Sanatları Merkezi’nin hemen dışında bulunan Hull Road’da yürüdü. “Bizim kasabamızda değil! Bizim eyaletimizde değil! Senin Nazi kafalı nefretini istemiyoruz! ” diye haykırdılar .

Adını vermeyi reddeden siyahi bir protestocu, “Eğer faşist olma eğilimindeyseniz ve siyah haklarını ihlal ederseniz, kendimizi savunuruz ve şiddet uygulamaktan çekinmeyiz” dedi.
Florida Üniversitesi’nden bir antropoloji profesörü olan Bill Marquardt, insanların beyaz milliyetçi ideolojiyi açıkça desteklediği bir günün geleceğini ve kamuya açık bir şekilde bu faşist kafalı ırkçı insanların toplanacağını asla tahmin edemediğini söyledi.
Spencer, daha önce yaptığı bir basın toplantısında, hareketinin Virginia’nın Charlottesville kentinde meydana gelen ve 32 yaşındaki bir karşıt denetçinin öldürülmesiyle sonuçlanan beyaz milliyetçi mitingine destek verdiğini söyledi.

Gözden Kaçırmayın